517-річниця від Дня народження Миколая Рея

♦️Сьогодні, 4 лютого 2022 р., мали честь спільно з польським народом відзначати 517-річницю від Дня народження найславетнішого уродженця смт.Журавна Журавнівської ТГ Стрийського району – #Миколая_Рея

♦️Через карантинні обмеження вшанування відбулось лише через покладання квітів до меморіальної дошки Миколая Рея, що знаходиться на фасаді тутешньої Ратуші.

♦️Території нашого краю наповнені світовою історією, але про це мало хто знає. Нажаль у Українському, Європейському та світовому масштабі про нас практично не знають.

🙏Тож, дякуємо, за промоцію краю і за спільність у проекті #Жидачів_Журавно «Журавно – місто історичної культурної спадщини двох народів : польського та українського», що діє в рамках розвитку Підкарпатської території і регіону українських Карпат та європейської інтеграції України.

♦️І на згадку про п’ятисот сімнадцяту річницю від дня народження Миколая Рея представниками Центру просвітництва, ініціатив, підприємництва ім.Миколая Рея, директором. якого є Tatiana Bojko оголошено про проведення #Другого__Міжнародного_літературного_конкурсу #імені_Миколая_Рея #Рідну_додай_до_улюблених», який відбуватиметься в рамках відзначення Міжнародного дня материнської мови – дня, який Генеральна конференція ЮНЕСКО, починаючи з 2000 року оголосила в «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» і використовується для скерування уваги на нацменшини , які активно розмовляють рідною

‼️Для довідки:‼️

 

✅Миколай Рей з Журавно.

4 лютого 1505 року у місцевості Журавно над Дністром народився польський письменник, поет, політик, музикант, кухар.Представник роду Реів. Миколая Рея називають «батьком польської літератури «оскільки він першим серед польських письменників писав тільки рідною мовою, хоча повсюди панівною була латина. Крім того Рей заклав підвалини провідних родів і жанрів польської літератури.

Шляхецький дворик батьків Рея над Дністром за образним висловом відомого вченого філолога Олександра Брікнера був «островом польським серед українського моря з якого музикальне від природи вухо, майбутнього письменника, ще в дитячі та в юнацькі роки мало нагоду почути «пісні руських селянок і оповіді чарівних легенд».З цього моря походять чисельні українізми в мові творів Рея його звернення до українських прислів’їв і приказок «A jako Rusin powiada;”Prawo nie prawo ja za swoim potiahnu „.
✅Mikołaj Rej z Żurawna.

4 lutego 1505 roku w miejscowości Żurawno nad Dniestrem urodził się polski pisarz, poeta, polityk, muzyk, kucharz. Przedstawiciel rodu Rejów. Mikołaj Rej jest nazywany “ojcem literatury polskiej” ponieważ jako pierwszy wśród polskich pisarzy zaczął pisać w języku ojczystym, chociaż wszędzie panowała łacina. Oprócz tego założył podwaliny głównych rodzajów i gatunków literatury polskiej.

Dworek szlachecki rodziców Reja nad Dniestrem, według znanego filologa Aleksandra Brücknera, był “polską wyspą wśród ukraińskiego morza, z którego muzyczne ucho przyszłego pisarza, jeszcze w latach dzieciństwa i młodości, miało możliwość usłyszeć “piosenki ruskie i czarujące legendy”. Z tego morza pochodzą ukrainizmy, które pojawiają się w utworach Reja, przysłowia i powiedzenia do których się odwołuje “A jako Rusin powiada; Prawo nie prawo ja za swoim potiahnu”.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.