Казімеж Новак – видатний мандрівник Стрия

11 січня 2022 року,  в приміщенні Культурно-просвітницького центра ім.К.Макушинського польської громади міста Стрия пройшли заходи, присвячені дню народження уродженцю Стрия, видатному мандрівнику, фотографу, кореспонденту Казімежу Новаку.

Присутні були ознайомлені з історією життя мандрівника, його мріями. На слайд презентації ми побачили унікальні фотографії, які були зроблені в Африці.

Було цікаво ознайомитися з літературою, яка була в центрі і присвячена Новаку.

Директор ТІЦ Стрий, керівник вело-клубу Олександр Сікора розповів, які заходи були організовані на честь К.Новака, як були організовані мандрівки на велосипедах по місцях, які відвідував К.Новак на Стрийщині.

Більше можна прочитати на сайті….

Публікації в пресі….


11 січня 1897 року в м. Стрию народився та проживав разом с батьками Казімєж Новак (також Казимир Новак, польск. Kazimierz Nowak) – польський мандрівник, кореспондент і фотограф. Перша людина у світі, яка самостійно двічі перетнула Африку з півночі на південь і у зворотному напрямку (40 тисяч км. на велосипеді, на конях, каное і потягом, з 1931 по 1936 р.)

Навчався в школі ім. Яна Кохановського для хлопців (сьогодні ЗСШ №6), яка знаходилася біля будинку гімнастично – патріотичної організації «Сокіл» (сьогодні МБК по вул.. Крушельницької 18).

Сім’я була великою і важкі умови дуже швидко навчили його самостійності. Коли підріс, охоче допомагав матері в хатніх роботах, та вже тоді відчув в собі жилку мандрівника.  Будучи 14-ти літнім хлопцем вирушив у свою першу подорож до Риму, маючи в кишені лише декілька копійок.

Життєві обставини змусили Казімєжа виїхати до Познаня (сьогодні територія Польщі) де він провів подальше життя отримавши посаду в банку, там він одружується та проживає з дружиною та дітьми. Неодноразово повертався до рідного міста та околиць: «Притягують мене Карпати – територія де проживали Русини, звідки походив мій батько і де на фоні гір я провів свої безтурботні роки дитинства. Там збираючи малину, ягоди та гриби думав про далекі краї, там вперше думки мої виривалися поза горизонт.»

Під час подорожей реалізує свої захоплення фотографією та велосипедною мандрівкою. В 1931 році розпочинає подорож по Африці, однією із цілей мандрівки було бажання зберегти сім’ю завдяки гонорарам та доповідям, які були опубліковані в польській пресі, а також французькій, італійській і британській. Повернувшись до Польщі в грудні 1936 року читав лекції про Африку. Він помер менш ніж через рік після повернення з поїздки через пневмонію як результат виснаження організму малярією.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.