Образ району, регіону формується з багатьох складових. Одна з основних – туристична привабливість, наявність умов для розвитку туризму. Зрозуміло, що туристична привабливість залежить від позитивного іміджу краю, а також від наявності туристичних ресурсів, сучасної, розвиненої матеріально-технічної бази туризму, доступної та достатньої інформації про регіон, яка б відповідала потребам туристів і забезпечувала досягнення максимального соціально-економічного ефекту.
У березні цього року в Стрию запрацював туристично-інформаційний центр (директор Олександр Сікора), який ставить собі за мету інформувати гостей міста і самих стриян про цікаві туристичні місця, події та займатися промоцією краю загалом. Зокрема, можуть забезпечити зустріч туристичних груп з інших міст, організувати відпочинок, запропонувати сувенірну продукцію, навіть розкажуть про зони безкоштовного WI-FI, ресторани і кав’ярні, організують квест, тобто активний відпочинок – гарантовано.
А що з цього приводу думають читачі «Фортуни»? Чи вважають Стрийщину, і зокрема Стрий, туристично привабливими? Що б показали і розказали гостям нашого міста, і що на їхню думку потрібно змінити/зробити, щоб Стрий став туристичним містом?
Діана Шарова, медичний працівник
Стрийської міської лікарні
Стрий знаходиться на перетині шляхів споконвіків, і тому екскурсійні групи можуть робити зупинку в нашому місті, оглянувши його, перекусивши і відпочивши на березі річки. Сьогодні й так велика кількість людей приїжджає відпочивати на наш пляж. На мою думку, історичні події потрібно висвітлювати в двох напрямках, тим самим розвиваючи туризм в нашу місті. Не варто будувати щось нове.
Вважаю, що потрібно вкласти кошти у відновлення того, що існує. Сама історія розвитку міста з означенням споруд або місць, які проілюструють розвиток міста з моменту його створення. Такі, як міськвиконком – колишній суд, парк, костел, будинок по вул. Шевченка з прихованою датою створення, синагога й інші споруди, створивши розповідь про розвиток міста і, зокрема, різних будівель, таких як Будинок вчителя поряд зі школою №4.
Парадокс, та навіть не всі стрияни знають, де був розташований Стрийський замок та період участі стриян у визвольній боротьбі. Є багато будинків і подій, пов’язаних з діяльністю видатних людей. Єдине, що б я запропонувала зробити – це цивілізований, окультурений міський пляж.
Оксана Бандера, директор садиби-музею
С. Бандери с. Воля Задеревацька
Стрийщина славиться пам’ятками архітектури та відомими культурними установами. Перш за все, гостям нашого краю порекомендувала б пройтись стежками героїв, а саме відвідати меморіальний комплекс «Борцям за волю України», краєзнавчий музей «Верховина», музеї-садиби родини С. Бандери м. Стрия та с. Воля Задеревацька, Народний музей визвольної боротьби ОУН-УПА с. Ковсько та інші.
Основний напрям діяльності музеїв спрямований на те, щоб не дозволити жителям України забути наші звичаї, традиції, своїх увіковічених героїв та на прикладі героїчних предків виховати патріотизм серед молоді, а гостям з-за кордону показати, як ми шануємо пам’ять про наше минуле.
Саме зі Стрийщини бере початок родовід родини Степана Бандери, Остапа Нижанківського, Євгена Олесницького, Степана Охримовича, Олекси Гасина та багатьох інших історичних постатей, якими пишається наш народ. Вважаю цей факт вагомою перевагою серед інших райцентрів. Окрім історичних, на Стрийщині достатньо, на мою думку, привабливих місць, краєвидів, затишних кафе зі смачною кухнею, де комфортно будуть почуватись гості.
Щоб туристам захотілось відвідати Стрийщину, треба розвивати туристичну сферу та більш потужно рекламувати наш край – організовувати виставки, ярмарки, фестивалі, презентації, запрошувати відомих митців тощо. Звичайно, туристично-розвинутий регіон буде привабливий для інвесторів та туристів, тому дасть можливість поповнити бюджет міста.
Орися Йосипчук, директор TUI турагенція
Сьогодні Стрий не можна назвати туристичним містом. Не через те, що немає що показати туристам, а через те, що міській владі немає до цього діла. Щоб місто «продати» як туристичний продукт – потрібна тісна співпраця між бізнесом, владою, культурою, освітянами. Має бути стратегія розвитку, якої, на жаль, немає. Львів, наприклад, не зразу «пахнув кавою», це добре пророблена стратегія міської влади, до якої йшли не один рік.
І чудово з цим впорались, це показують рейтинги найбільш відвідуваних міст України, зокрема, на Новий рік та Різдвяні свята Львів є абсолютним лідером. І це не тільки туристи з України, а й гості з країн Європи. А ще Львів став ресторанною столицею нашої країни, завдяки мережі незвичайних і цікавих закладів.
Чому б не розвивати в цьому напрямку і наше місто? Звичайно ж воно не таке велике і не є обласним центром, але серед інших районних центрів сусідніх міст має переваги, зокрема у географічному розташуванні. Також наше місто є історично цікавим, адже тут народився батько С. Бандери, тут було сформовано легіон Січових стрільців, вперше піднято український прапор. Є багато цікавої і красивої архітектури часів Австро-Угорської імперії. Якщо додати якусь родзинку, проводити частіше ярмарки, фестивалі, спортивні турніри, то наше місто стане ще цікавішим і буде викликати бажання відвідати його.
Потрібно впорядкувати туристичну інфраструктуру, розробити туристичні маршрути. А це в свою чергу буде розвивати місто, створювати нові робочі місця. Туристичний розвиток має велике значення в макроекономічному вимірі, тому що є джерелом податкових надходжень і потужним фактором на ринку праці.
Михайло Шмігельський, голова спостережної ради ГО «Молодь Стрийщини», ветеран АТО
Стрий може стати туристичним, може бути цікавим. Сьогодні Стрий – місто магнолій ще мрія. Але мешканцям вона подобається. Так само турагенції готові возити сюди туристів у час цвітіння магнолій. Хоча є й ті, які нищать цю мрію. Але її можна втілити і подібно до Клевані з Тунелем кохання чи Ужгороду з сакурами запрошувати гостей. Стрий також можна перетворити в дендропарк і продовжити сезон туризму.
В Ужгороді купили великі сакури, зробили набережну і це дало поштовх. Та ж історія в Мукачево. В нас це більше ініціатива небайдужих мешканців без влади і бізнесу. Бракує також атракційних моментів. Три картини на стінах, які намальовані і один фестиваль хіп-хопу Allelementsjam і все. Але сама ідея Яскравого міста жива.
Сюди справді з’їжджаються райтери з багатьох країн. І якщо в Стрий з Чікаго чи з Києва приїжджають, що б зробити малюнок на стіні, то напевно воно актуально і потрібно. Хоча і не на тому рівні, що може запропонувати Київ, але є. Бракує стратегії розвитку, яким має бути Стрий. Адже потенціал є. Є річка, на яку вже приїжджають відпочити навіть зі Львова. Є історичне минуле, є цікаві музеї, які живі і проводять виставки. Але це для мешканців міста.
Так само, як і різноманітні заходи з виїзної торгівлі. Як би їх не називали, проте це не туризм. Споживачі – місцеві мешканці. А туризм – це трохи інше. Це заробіток мешканців, заробіток міста на туристичній привабливості. Щоб така привабливість була має бути стратегія розвитку цієї привабливості. Стратегія, яку б створили і розвивали покроково. Відповідно і об’єкти туризму – вони мають бути цікавими. Думаю, що з часом це зреалізується. Мають бути зацікавлені в розвитку міста не тільки окремі мешканці, а й чиновники, бізнес.
Ірина Поліщук, юрист
Стрий знаходиться на перехресті туристичних шляхів, в напрямку Карпат, Моршина, Трускавця, кордону – це його перевага. На мою думку, вартувало б зробити інсталяцію Стрийського замку і в першу чергу його показувати, далі всі збережені старовинні будівлі і споруди, які збереглися до сьогоднішнього дня (фрески, ліпнину, ковку); гімназію, де навчався Степан Бандера і садибу-музей, де жила його родина. Відновити єврейську синагогу.
Провести реконструкцію майдану Ринок. Звичайно, на туризмі заробляти можна, проте потрібно більше тематичних кафе, які б мали відмінність одне від одного. Категорично заборонити рішенням сесії міської ради змінювати фасади історичних будинків, зносити старовинні будівлі та споруди, взяти під охорону міста (в тому числі передбачити покарання), відновити парк Йордан, парк ім. Т. Шевченка, де відбудувати літню сцену, на якій у вихідні гратиме оркестр, треба проводити різні фестивалі.
Розпитувала Наталія КАРПЕНКОВА