Мандруємо Львівщиною.

От ми і дочекались ювілейного – десятого випуску проекту «Погнали Львівщиною»! Ми на активно випробовуємо попередні маршрути, і вас закликаємо робити так само!

Сьогодні ж хочемо запропонувати «вибратись» до Карпат, а саме до Національного природного парку «Сколівські бескиди». О, тут є що робити, і ми впевнені в тому, що кожен з вас хоча б раз та й побував у цих місцях. А якщо є такі, хто не були тут – спробуємо переконати вас туди вирушити!

Маршрут ми складали разом з в.о. директора Національний природний парк “Сколівські Бескиди” Василь Приндак таким чином, щоб ви могли побачити максимум цікавого за день

Проте, повірте, всю красу цього краю за один день побачити неможливо!‍♂️

Виїжджаємо зі Львова на сході сонця і трасою Київ-Чоп, тримаємо курс на Сколе. Доїжджаємо до села Верхнє Синьовидне і в ньому повертаємо праворуч до села Урич. Дорогу тут зробили хорошу, тому можете бути спокійними за свій транспорт. Нашою першою точкою є місто-фортеця «Тустань».

«Тустань» – унікальна пам’ятка історії та архітектури ІХ-ХVІ століття, аналогів якої немає в Європі. Тут історію можна повернути назад і стати частиною культури Українського Середньовіччя. Неповторність Тустані полягає не лише у її природних особливостях, хоча скеля сама по собі вражає, а ще й у можливості точного (90%) відтворення дерев’яної забудови, що існувала на скелях.

Річ у тім, що будівничі, споруджуючи неприступну дерев’яну фортецю на скелях, довбали в камені пази для закріплення дерев’яних конструкцій. Дерев давно немає, а сліди в каменях збереглися. Місто-фортецю Тустань творить комплекс скель Камінь, Острий Камінь, Мала Скеля, Жолоб та скелі, які прилягають до хребта Воронового.

Щороку під урицькими скелями Середньовіччя оживає на повну – його повертають учасники фестивалю “Ту Стань!”. Протягом кількох днів у Тустані відтворюють життя древнього граду таким, як воно було тоді, у всіх його проявах: від ремесел до розваг.

Відвідаєте музей, також вам запропонують політ над Тустанню. Яким чином? Візуалізуєте політ за допомогою VR-окулярів
Також тут працюють дуже хороші фуд-корти, є можливість пообідати й відпочити в альтанках.

Заповідник працює щодня:
з 10:00 до 18:00 (квітень-жовтень)
з 09:30 до 17:00 (листопад-березень)
Номер до музею «Тустань» (067) 671 33 45

➡️Надихнувшись побаченим, ми вирушаємо далі, проїжджаємо 4 кілометри в зворотному напрямку і зупиняємось у селі Крушельниця, а саме поблизу садиби місцевого лісництва.

Сама садиба облагороджена декоративними виробами з дерева в стилі «рустик», також можна побачити цікаві елементи ландшафтного дизайну, сформовані з декоративних чагарників та хвойних дерев

Справжньою окрасою території садиби Крушельницького лісництва НПП «Сколівські Бескиди» є декоративний туєвий тризуб розміром 10 на 8 метрів. Він засений до Національного реєстру рекордів України!

Зелену композицію створювали виключно з власного посадматеріалу, який виростили в парниках.

А ще тут можна побачити :

алею «Дерева зодіаку», де кожен відвідувач садиби зможе знайти свій знак зодіаку, який відповідає окремому дереву.

реабілітаційний вольєр, основною функцією якого є реабілітація хворих тварин і повернення їх у дику природу, а також довічне утримання скалічених тварин.

На садибі Крушельницького лісництва можна придбати:

☘️лікувальні сировини (мелісу, м’яту перцеве, м’яту ментолову, календулу);

якщо ви захоплюєтесь садівництвом, то може знайти для свого господарства барбарис Тунберга, бересклет Форчуна, бересклет японський, вербу білу, кипарисовик Лавсона, тис ягідний «колоновидний», туя західна «Смарагд», туя західна «золотистокінчикова», туя західна «Голден Смарагд» та багато інших молодих саджанців.

➡️ З села Крушельниця їдемо до Корчина, а саме до автомобільного мосту в центрі села. Звідси найкраще дістатись до водоспаду Гуркало. Відстань від цієї точки до водоспаду – приблизно 4 кілометри.

Найкраще до водоспаду пройтись пішки або на доїхати на гірському велосипеді. Якщо ж у вашого автомобіля високий кліренс, то частину шляху можете подолати на ньому.

Висота падіння води з водоспаду Гуркало близько 5 метрів, проте навесні, коли тануть сніги, будь-який інший водоспад Карпат може позаздрити потужності Гуркала.

Довкола водоспаду є галявини, на яких без проблем розміститься невелика група туристів — із наметами, вогнищем та безперешкодним доступом до джерела чистої карпатської води.

Розраховуйте по часу, адже ми пропонуємо вам точки, які є поблизу маршруту, а ви вже особисто розставляйте пріоритети. Знайте, що приблизно дві години потрібно для того, щоб пройти в одну сторону.

➡️Далі, рухаємось до однієї з найбільш відомих природних локацій Карпат – рекреаційної зони «Водоспад на річці Кам’янка».

Виїжджаємо у Верхньому Синьовидному на трасу Київ-Чоп і рухаємось в напрямку Сколе, проїжджаємо кілька кілометрів і біля автобусної зупинки «Дубина» повертаємо ліворуч.

Якщо ви їдете  – то менше 15 хвилин, і ви поблизу водоспаду Кам’янка, як варіант можете розглянути пішу прогулянку, і за хвилин 40-45 помірного ходу ви опинитесь біля водоспаду Кам’янка.

До речі, пройшовши чи проїхавши дорогою, яка прямує вздовж річки Кам’янка, трохи більше кілометра, натрапляємо на міст. Праворуч від нього є вказівник до джерела з сірководневою мінеральною водою, яке знаходиться в кількох метрах від мосту. Вода в цьому джерелі схожа на Трускавецьку «Нафтусю». Тому цю воду можна вживати в малих кількостях в профілактичних та лікувальних цілях

Сам водоспад Кам’янка, який утворився у мальовничому проломі в гірському хребті, спокійний у суху погоду і потужний в період дощів.

В літню пору тут завжди людно, особливо у вихідні. Обабіч дороги трохи вище водоспаду є поляни, де можна організувати пікнік. Є туристи, котрі тут розбивають і наметові містечка.

Навпроти, через дорогу є табличка, котра вказує напрямок до озера Журавлиного або Мертвого озера як його ще називають. Озеро отримало другу назву, тому що воно має дуже холодну воду з вмістом сірководню, і в наслідок цього в ньому немає риби. Щоб піднятись, а тим паче спуститись назад, варто одягати зручне спортивне взуття. У шльопанцях чи босоніжках буде ризик травмуватись❗️

У будні дні тут є можливість насолодитись тишею та поспостерігати за флорою й фауною цього місця. Деякі туристи тут навіть медитують за відсутності натовпу‍♀️

Маршрут виходить приголомшливим, правда?

➡️А тепер знову повертаємось до траси Київ-Чоп і їдемо до міста Сколе, яке розташоване на березі річки Опір. Сколе – одне з історичних центрів Бойківщини.

На вулиці Тараса Шевченка розташована церква св. Пантелеймона (колишня церква св. Параскеви), побудована 1597 року, є пам’яткою дерев’яного храмового будівництва як галицької, так і бойківської архітектурних шкіл.
Дерев’яна двоярусна дзвіниця з відкритою аркадою та наметовим верхом була споруджена майстром С. Шлоковцем у 1760 році. Церква разом із дзвіницею є однією з найцінніших архітектурних пам’яток регіону.

Найвідомішою пам’яткою Сколе є палац Гредлів – родинний маєток шанованих у краю на початку 20 століття підприємців, у чиїх володіннях були всі довколишні ліси. Палац відомий тим, що у ньому регулярно влаштовували пишні бали й свята, на які запрошували навіть простих працівників. На одному з таких святкувань побував навіть онук австрійського цісаря Франса-Йосифа.

Навколо палацу привертає увагу парк із безліччю цінних, привезених із Європи рослин, а також невеликим фонтаном, який сьогодні, на жаль, не функціонує.

За 8 кілометрів від Сколе у селі Коростів можна відвідати еколого-просвітницький центр Бутивлянського лісництва, де пропонують переглянути різноманітні експозиції:

фотоілюстрацію із старовинних та сучасних фотографій, де можна порівняти різні архітектурні і природні об’єкти з віковою різницею 100 років

«дерево-загадку», на якому зображено 10 фігур живих істот

Також тут зібрані експонати побуту Бойківщини і проводять екскурсію, під час якої можна познайомитись із звичаями, культурою, обрядами та побутом жителів цього регіону.

Графік роботи музею : понеділок-п’ятниця, 8.00 -17.00, попередньо телефонуйте
(03251) 3-47-99

➡️В рамках послаблення карантинних заходів викликаних запобіганням поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19 почала працювати рекреаційна зона відпочинку на садибі Приполонинного лісництва в селі Мита Сколівського району

Це 20 кілометрів від Коростова. На садибі лісництва є 2 стави, де можна порибалити, а за потреби встановити намети.

Для послуг відвідувачів пропонують велику альтанку на 30 осіб та дві менші на 10 осіб зі столами, лавками та мангалами.

☕️Тут можна попити чаю з свіжозібраної меліси та гісоп, які зростають на садибі лісництва або чаєм з різнотрав’я. Для романтиків пропонують полежати на сіні під оборогом.

Рекреаційна зона працює з 09.00-17.00год.
Контактний 067-701-57-53 Олексій

Якщо ви надумаєте їхати сюди на один день, то мабуть вам цього маршруту буде досить «з головою», але якщо ви приїдете до НПП «Сколівські бескиди» хоча б на вікенд, то зможете й обрати один із запропонованих маршрутів як для короткої мандрівки так і тривалого туристичного походу

До прикладу, маршрут «До старовікових лісів» – його протяжність 5 кілометрів.

Зі Сколе прямуємо до рекреаційного пункту «Павлів потік», який розташований за мостом через річку Опір. Саме тут розпочинається маршрут до стараровікових дерев.

Основні туристичні об’єкти маршруту: рекреаційна зона «Павлів потік», штучно створений водоспад, 40-50 річне ялицеве насадження, ялиця «Три сестри», джерело залізної води, ялицевий ліс віком понад 100 років, урочище «Бучина»

Маршрут «На гору Лопата» – протяжність 9 км. Маршрут починається у Сколе. Підйом на вершину гори триває близько трьох-чотирьох годин і пролягає здебільшого буковим лісом, частково – галявинами і полонинами, з яких відкриваються широкі краєвиди навколишніх гір.

Наприкінці літа і восени тут багато грибів. З вершини видніються краєвиди на хребет Зелем’янка та інші вершини Сколівських Бескидів. На вершині гори встановлено хрест на честь загиблих у бою з німецькими та угорськими військами воїнів УПА. Неподалік вершини є криниця.

Маршрут «На гору Парашку через водоспад Гуркало» – протяжність 21 км. Нитка маршруту: с. Корчин, водоспад Гуркало – г.Парашка – Сколе.

Пішохідний маршрут найзручніше розпочати з с.Корчина, що лежить біля підніжжя гори за 4.5 км від залізничної станції Верхнє Синьовидне.

«Росохацькі полонини» – гірський хребет на території Сколівських Бескидів. Найбільші вершини: Високий верх – 1177 м, Менчіл – 1085 м. Протяжність маршруту – 25 км.

Цей пішохідний шлях варто розпочати зі старовинного села Мита. Відвідини найближчих сіл дають нагоду познайомитись з автентикою бойківського краю, зокрема зі старовинними сакральними та побутовими пам’ятками.

Велосипедний маршрут “Сколе – Ключ – Скелі Довбуша – Болехів – Стрий”, протяжністю 62 кілометри.

Детальніше про цей маршрут ви можете прочитати тут:
https://skole.org.ua/velosypednyj_marshrut.html

Карпатський край багатий на краєвиди, неймовірну атмосферу та емоції! Тому обов’язково заплануйте цьогоріч хоча б раз відвідати Карпати!

P.S. Нагадуємо про те, що в нашій області триває карантин, тож дотримуємось дистанції та карантинних заходів безпеки. Подорожуймо безпечно та відповідально!

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.