Унікальні українські дерев’яні церкви Карпатського регіону

деревяні церквиУнікальні українські дерев’яні церкви Карпатського регіону було внесено до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Відповідне рішення ухвалено на сесії ЮНЕСКО, що триває в Камбоджі, інформує офіційний сайт організації.

Повна назва об’єкта – “Дерев’яні церкви Карпатського регіону в Польщі та Україні” (“Wooden Tserkvas of the Carpathian Region in Poland and Ukraine”). До переліку потрапило 16 церков: по 8 від України та Польщі.

Найвищий пам’яткоохоронний статус отримали: церква святого Юрія у Дрогобичі (Львівська обл.; II пол. XVII ст.), церква Пресвятої Трійці у Жовкві (Львівська обл.; 1720 р.), церква Собору Пресвятої Богородиці у Маткові (Львівська обл.; 1838 р.), церква Різдва Пресвятої Богородиці у Нижньому Вербіжі (Івано-Франківська обл.; 1808 р.), церква Зішестя Святого Духа у Потеличі (Львівська обл.; 1502 р.), церква Зішестя Святого Духа у Рогатині (Івано-Франківська обл.; поч. XVI ст.), церква Собору святого Архангела Михаїла в Ужку (Закарпатська обл.; 1745 р.), церква Вознесіння Господнього в Ясині (Закарпатська обл.; 1824 р.).

Дерев’яні церкви, розташовані на теренах Польщі теж, по суті, є українськими. Вони відповідають унікальній українській традиції та свого часу використовувалися (або й використовуються) нашими земляками: церква святого Архангела Михаїла у Брунарах (Малопольське воєводство; 1830 р.), церква святої Параскеви у Квятоні (Малопольське воєводство; 1810 р.), церква Покрови Богородиці в Овчарах (Малопольське воєводство; 1653 р.), церква святого Якова в Поворознику (Малопольське воєводство, XVII ст.), церква святої Параскеви в Радружі (Підкарпатське воєводство; 1583 р.), церква святого Архангела Михаїла в Смільнику (Підкарпатське воєводство; 1791 р.), церква святого Архангела Михаїла в Туринську (Підкарпатське воєводство; 1803 р.), церква Різдва Пресвятої Богородиці в Хотинці (Підкарпатське воєводство; 1731 р.).

“Розташовані біля східного кордону Східної Європи, транснаціональні об’єкти налічують 16 tserkvas (умисне вживаємо в оригіналі, – ред.) – храмів, побудованих із горизонтальних дерев’яних колод між XVI і XIX століттями громадами православної та греко-католицької конфесій. Вони репрезентують культурну виразність чотирьох етнографічних груп, а також декоративні й технічні характеристики, яких вони досягли свого часу. Tserkvas – це спадок окремішньої будівельної традиції, що корениться в православній церковній архітектурі, в якій переплітаються елементи місцевої традиції і символічні посилання на космогонії власної громади”

Джерело.

В світі нараховується 981 найменування об’єктів, які Юнеско віднесло до Світової спадщини (на 2013 р.).
В Україні налічує 7 найменувань.

На території Львівської області знаходяться:

На території Закарпатської області знаходяться:

На території Івано-Франківській області знаходяться:

Інформація на сайті Юнеско

Культурний об’єкт «Дерев’яні церкви Карпатського регіону України та Польщі» включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (Міністерство закордонних справ України).

Дерев’яні церкви карпатського регіону Польщі і України (Вікіпедія)

КАРПАТСЬКІ ЦЕРКВИ СТАЛИ СПАДЩИНОЮ ЮНЕСКО (Газета Українська Правда)

Список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні