Річка Стрий

Територією Львівської області України протікає чудова річка Стрий. Протяжність річки 232 кілометри, басейн площею 3060 квадратних кілометрів.

Витік річки розташований в найкрасивіших місцях Східних Карпатських гір на мальовничих схилах вершини Зелений Явірник. Річка Стрий прорізала собі дорогу між гірськими схилами, частина річки протікає по вузьких звивистих долинах, місцями розгалужується, на кам’янистих ділянках зустрічаються пороги, валуни, круті повороти.

У верхній течії русло річки сягає ширини 10-30 метрів, в середньому – 50-80 метрів, а в пониззі вона розширюється до 150 метрів. Ухил річки Стрий вважається достатнім для сплаву по ній, його величина 3,2 м / км. Річка щодо неглибока, звичайна глибина від 0,5 до 1,0 метра, але є місця, де глибина досягає майже 3 метрів. У десяти кілометрах від міста Жидачева вона впадає у велику ріку Дністер.

Рівень води в річці Стрий весь час залежить від паводків і дощів. У ці періоди він стрімко наростає і також швидко спадає в відсутності таких. Коли рівень води в річці не перевищує норми, вона стає чистою і прозорою, а у верхів’ї річки вода придатна для пиття. Швидкість течії води на річці 4-6 метрів в секунду. На берегових схилах ростуть різноманітні листяні і хвойні дерева, надаючи їм своєрідну привабливість і красу, а також зустрічається досить велика кількість населених пунктів. На річці Стрий розташована Завадівська ГЕС.

Температура води в річці влітку 20 градусів, взимку -6 градусів. Час льодоставу кінець листопада – середина березня місяця.

Рясні дощі та танення снігового покриву Карпатських гір є основним джерелом харчування річки Стрий. У цих горах річка тече по вузькій і довгій долині і носить характер гірської річки, а в районах Прикарпаття вона частково протікає по широким вільним долинах і носить рівнинний характер. В середині і ближче до місця впадання в річку Дністер, заплава річки Стрий двостороння. В її пониззі зустрічаються заболочені місця, улюблені рибалками тутешніх місць.
Як і всі ріки на землі, річка Стрий не обділена притоками, які беруть участь в поповненні водного потоку. Найбільшим вважається річка Опір, але є і багато подрібніше – Опор, Гусянка, Гнила, Яблунька, Ясіня, Завадка, Рибник. Велика частина приток впадає з лівого боку.

Як не перелічити всіх приток річки Стрий, так і важко розповісти, про всі населених пунктах, розташованих на її берегах. Вся долина густо заселена від витоку до гирла. У горах на берегових терасах уздовж річки тягнуться села. Між більшими з них проходять автобусні маршрути, за допомогою яких люди мають зв’язок з великими містами, такими як Стрий, Турка і Поле.
Багато на річці красивих і затишних місць для відпочинку, купання та риболовлі. Ці місця ніколи не пустують, особливо влітку. Краса і прохолода річки, чистота води і повітря, неповторність природи Карпат завжди притягує до себе увагу туристів.

По річці Стрий майже цілий рік можна подорожувати на байдарках і плоскодонних човнах, але краще цим займатися в період паводків.
Своєрідна своєю національною культурою і звичаями етнографічна група українців, яка проживає в цих прекрасних місцях, знайомство з якими приносить масу задоволення і захоплення.

Перше велике село Верхнє Висоцьке розташоване в 40 кілометрах від витоків річки. Доїхати до нього можна автобусом з районного центру міста Турка. Це містечко пов’язаний залізничним та автобусним сполученням з Ужгород і Львовом. Між селами Бориня та Ільник річка Стрий дуже звивиста, течія швидка, береги круті і високі. Набагато ширше і багатоводніше стає Стрий між населеними пунктами Турка і Новий Кропивник, але кількість перекатів тут ставати більше. Село Новий Кропивник розташоване в 24 кілометрах від міста Дрогобич, який сполучається з містами Стрий та Львів. Виходить з гір річка Стрий біля села Розгірче.

За містом Стрий, розгалужені берега річки, на яких є зарості чагарників і луки для випасу. Річка спокійна і звивиста. У районному центрі Жидачів знаходиться великий паперовий комбінат.

У цій прекрасній гірничо-рівнинній річці Стрий водиться велика різноманітність риб, близько 30 видів. Це усіма відома своїми чудовими якостями гірська форель, харіус, марена, підуст, окунь, піскар, верховодка, щука та інші види риб. Гірська форель і марена відносяться до рідкісних видів риб, тому при їх ловлі необхідно дотримуватися спортивне правило, зловив – відпустив. Великий інтерес для рибалок представляє гірська і райдужна форель. Ловити її на гірських річках особливо цікаво в місцях, де течія річки повільне, де є ями і каміння. Добрими для лову форелі і інших риб вважаються такі місця, як повороти річки і мости, найкраща рибалка завжди буває рано вранці.

Експедиція до початку річки Стрий