Палац Бруницьких (с.Підгірці)

Довжина маршруту (до кінцевої точки): 10 км.
Складність: початковий
Тривалість: 6 години
Формат: краєзнавчий, пізнавальний, сімейний,
Стан дороги: тверде, дорога
Спосіб пересування: автомобілем, велосипедом, автобусом, пішки
Трек маршруту: 
Сайт: http://www.stryi-tur.info/marshruti/krayeznavchij/palac-brunickix-s-pidgirci/

В 10 км. від м.Стрий знаходиться село Підгірці. Перша згадка про с. Підгірці належить до 1467 року. Перші жителі селилися під горою, де тепер ставки, городи і де була джерельна вода. Хоча пізніше село розбудувалося на горі, назва збереглася.

Мисливський замок у Підгірцях був подарований польським королем Яном Собеським у 1668 р. угорському шляхтичу Печару, який врятував йому життя у битві з турками. В 1848 р. замок належав нащадку Печара, який був полковником у війську. Того року під час епідемії чуми померла дружина пана, залишивши однорічного сина Томаша. Пан віддав дитину на виховання сторожеві замку, а сам продав його польському євреєві Бронштейну, який купив титул барона і став бароном Броніцким.

Палац повністю змінив свій “професійний профіль” в роки радянської влади. Природньо, що ніякі пани тут вже не жили: зробили спочатку просто школу-інтернат. потім школу-інтернат для дітей з вадами зору. За якийсь час слабозорі діти святкували новосілля в новозбудованому інтернаті, а палац…

Тут вирізали реліктові модрини, що шуміли перед головним фасадом споруди, не пошкодували й дерева, що росли в парку. Щоправда, сам палац підвищили в звання: в нього в’їхала сільрада, що до цього часу базувалася в невеликому будиночку поруч з церквою. Сільська рада теж не затрималася в баронських покоях на довший час – споруду передали… рибгоспу.

Дендропарк поблизу замку охороняється державою, заклали його в 1892 році. Площа парку – 2,5 га. Колись тут росли секвойї, канадський дуб, магнолії трьох видів: біла, рожева і червона, інші екзоти. Зараз лишився  велетенський платан поблизу замку та зарослі викручених, інвалідних на вигляд грабів поблизу головної алеї парку.

Проте деякі джерела пишуть, що тут і зараз можна знайти наступні незвичні для наших широт рослини: бук амурський, липа американська, кипарисовик Лавсона та горохоносний, модрина японська та європейська. У парку ростуть різноманітні рослини, у тому числі 16 екзотів, які визначають цінність парку.

Найцікавішими деревами є тюльпанне, оцтове, дугласія сіра, модрина європейська, гінкго дволопатеве. Та найвеличнішим серед них є платан західний з Північної Америки. У народі це дерево називають “безстидниця”, тривалість життя якого може сягати 2000 років. Наш платан має біля 500 років. Навіть існує легенда, що там, де впала відрубана рука козака, виросло дерево, що має п’ять стовбурів, як п’ять пальців руки.

Замок відомий легендою про “Паню заклєнту”, що з польської мови означає – проклята жінка, яка в білому одязі по ночах бродить по замку.

В селі знаходиться також старовинна дерев’яна церков

Більше інформації про с.Підгірці