Дерев’яна церква (с. Добрівляни)

Довжина маршруту (до кінцевої точки):  6 км.
Складність: початкова
Тривалість: до 3 годин
Формат: краєзнавчий, сімейний, паломницький
Стан дороги: рівнина, тверде,  дорога
Спосіб пересування: велосипед, пішки, автобус, автомобіль
Трек маршруту:
Сайт: http://www.stryi-tur.info/marshruti/palomnickij/derevyana-cerkva-s-dobrivlyani/ 

Опис маршруту

На відстані одного кілометра від Стрия знаходиться село Добрівляни – мальовниче затишне село приміського типу з привітною природою. Декілька гостинних вуличок, по обидва боки яких стоять чепурні будинки, позаду яких розкинулись потопаючі у зелені і розмаїтті квітів, сади, оточені чудовими лісами з боку Заплатина і Вівні.

Живописні краєвиди Добрівлян та околиць справляють незабутнє враження. Рясна природа, що дихає благодаттю, зачаровує зеленню дібров, хвилює душу співом птахів, дурманить пахощами ягід. «Справжній райський куточок!!!» – говорять приїжджі люди, під враженням від зелених левад, від лук з пахучими травами, від затіненого гаю з суничними галявинами, від широких полів з волошками і маками, в яких солодко дихається і душа відпочиває.

В частині села, що умовно називається Кривуля (в цьому місці вулиця ніби «викривлюється») в давнину жила польська поміщиця. Жила вона самотньо і збудувала своїм коштом у затишному місці поблизу лісу невеличку церковку у 1629 р., де в молитвах прославляла ім’я Господнє і поклонялася Святому Хресту. І заповіла себе поховати поблизу цієї церкви, названої в честь Воздвиження Чесного Хреста. Що і було зроблено.

Через 102 роки в 1731 р., поміщицька родина церкву добудувала. Могила поміщиці опинилась всередині Церкви Воздвиження Чесного Хреста, яка і донині стоїть в Добрівлянах і є пам’яткою архітектури ХVІІI ст.

Ця старовинна будівля належить до рідкісного архаїчного типу сакральних безверхих двозрубних споруд, вона була зведена народними умільцями без використання металевих цвяхів. У південно-західному кутку церковного подвір’я стоїть каркасна дзвіничка, мініатюрного розміру того ж віку, що і храм з дивовижними пропорціями, яких нема в жодної іншої старовинної дзвіниці.
Здається, ніби зі звичайної високої дзвіниці зняли верхній ярус і поставили його просто на землю – до аркади і підсябиття, які, зазвичай, видніються високо над головою.

З переказів старожилів відомо також про те, що в цій церкві колись стояло Крісло Богдана Хмельницького (на ньому був відповідний надпис, що свідчив про цю приналежність). В часи війни його було вивезено у Кавсько, а зараз це Крісло зберігається у Розвадові.