Дуб Франца Йосифа

Дуб Франца Йосифа віком понад 120 років у селі Баня Лисовицька Стрийського району Львівської області знаходиться на 3 місці серед національних дерев України в номінації історичні дерева України.

Дуб Франца Йосифа: Обхват 3,10 м, висота 25 м, вік близько 250 років . Під дубом наприкінці ХІХ століття відпочивав імператор Австро-Угорщини Франц-Йосиф I, на честь якого названо дерево. Дуб росте у Львівській області між селом Баня Лисовицька і містом Болехів на околиці міста Моршин на території Моршинського лісництва Стрийського лісгоспу, біля дерева є пам’ятна табличка. Поблизу 98 могил солдатів, полеглих в боях Першої світової війни. Дуб оголошено ботанічною пам’яткою природи в 1984 р. У 2010 р. Мінприроди України присвоїло дубу звання Національного дерева України.

Національні дерева України

У грудні 2009 р. наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України було затверджено проведення конкурсу «Національне дерево України». Згідно з положенням про проведення конкурсу, будь-який громадянин України або організація могли номінувати дерево і брати участь у його обранні. Було визначено чотири номінації:

– найстаріші дерева; в номінації брало участь 9 дерев віком від 300 (каштан Петра Могили в Києві) до 2000 років (маслина в Нікітському ботсаду);
– меморіальні дерева — 10 дерев, пов’язаних з життям і діяльністю знаменитих людей;
– історичні дерева — 8 дерев, пов’язаних з історичними подіями або є історичними символами;
– Естетично цінні дерева — 8 дерев.

Конкурс проводився з лютого до 1 липня 2010 р. 6 липня за підсумками конкурсу вийшов наказ Мінприроди України про присвоєння звання 17 деревам . На презентації Національних дерев України, яка проходила в Київському зоопарку 13 липня 2010 р. були присутні понад 40 українських та зарубіжних журналістів, подія висвітлювалося 14 телеканалами. Після презентації було організовано екскурсію до єдиного дерева Києва, що отримало звання — дуба Грюневальда. 2 вересня 2010 р. відбулося перше урочисте нагородження Національного дерева України.

Джерело