Директор центру Олександр Сікора був запрошений директором Культурно-просвітницького центру ім.. К.Макушинського п. Ю.Бойко для допомоги в реалізації проекту Polska i Ukraina razem możemy zrobić więcej в якості опікуна.
Цей проект був організований Stowarzyszenie EkoPrzestrzeń Ekologia – Rozwój – Przestrzeń. Було залучено по 20 дітей з кожної країни. Учасники проекту проводили різноманітні тренінги, конкурси. Були презентації про свої міста, співали польські та українські пісні, їздили на екскурсії, ходили в музеї, замки.
Директор центру О. Сікора вивчав туристичні можливості міста Перемишля, знайомився з іншими польськими організаціями, домовлялися про спільні проекти.
Місто Перемишль всього більше по населенню від Стрия на 8 тис. мешканців (68 тис), але місто сучасне, воно дуже динамічно розвивається. Велика увага звертається на здоровий спосіб життя, долучення дітей до спорту. Дуже добра дорожня інфраструктура, багато вело доріжок. Все створюється для зручності мешканців міста.
В наших планах спланувати поїздку роверами в це місто і подивитися, як можна жити і насолоджуватися життям.
Дякуємо п. Юлію Бойко за запрошення в цю цікаву подорож.
Фотозвіт Європейської культурно-просвітницької ініціативи м. Івано-Франківськ
Відео про подію на ТРК ЛАН м. Стрий
Pierwszy dzień projektu “Polska i Ukraina – razem możemy zrobić więcej” w ramach Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Młodzież z Ukrainy oraz z młodzież z przemyskiego Gimnazjum rozpoczęli pierwszy dzień. Na początku odbyło się zapoznanie uczestników. Całą młodzież przywitali: Pan Jacek Adamowicz – prezes „EkoPrzestrzeń”, Pani Poseł Krystyna Wróblewska, Pani Julia Bojko – dyrektor Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego w Stryju, Pan Jarosław Dyrda – dyrektor Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, Pani Anna Smołyńczak – Bagińska. Następnie uczniowie w ramach integracji przedstawili się. Później uczniowie zagrali w chowanego dzieląc się na grupy. Po skończonej zabawie wszyscy wyrazili swoje opinie na temat dnia i nastąpiło podsumowanie
Drugi dzień projektu “Polska i Ukraina – razem możemy zrobić więcej” w ramach Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Dzień rozpoczęła wspólna msza św. w kościele o.o. Salezjanów. Po nabożeństwie wszyscy udali się na spacer po mieście. Po obiedzie na drugą część zajęć z mlodzieżą spotkał się Pan Piotr Pilch Dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Po przywitaniu uczestnikow przez Pana Dyrektora uczniowie obydwu państw przedstawili prezentacje na temat swojego miasta, szkoły. Później zostali podzieleni na grupy czteroosobowe i przygotowywali się do wyjścia do Przemyśla. Każda grupa, która wcześniej przygotowała plakat swojej drużyny, otrzymała mapę i instrukcję, jak dotrzeć do wyznaczonych miejsc. Po wykonaniu zadania wszyscy zebrali się w ośrodku. Następnie uczniowie mieli 15 minut by napisać wiersz na temat ekologii. Po przedstawieniu swoich dzieł jury odbyło naradę. Nagrody zostały przydzielone 3 zespołom:
I miejsce – Boski kwartet
II miejsce – UFO
III miejsce- Team Pepsi
Po skończonej zabawie odbyło się podsumowanie dnia.Na podsumowanie dnia przybył Pan Wicedyrektor Wojewódzkiego Urządu Pracy w Rzeszowie Maciej Karasiński.
Dzień trzeci projektu. Młodzież po śniadaniu udała się do Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO, gdzie czekali na nich uczniowie tejże szkoły. Po oprowadzeniu po budynku, wszyscy wzięli udział w lekcjach m.in. historii i geografii odbył się również wspólny mecz piłki śiatkowej. Po zakończonych zajęciach udali się na obiad do środka. W ośrodku młodzież kontynuowała program jaki był zaplanowany na ten dzień. Odbyło się kilka zabaw integracyjnych. Na koniec, jak co wieczór, odbyło się podsumowanie dnia.
Czwarty dzień projektu
Młodzież zaczęła dzień od zajęć o autoprezentacji i zabaw, które pomogły w przyswojeniu zasad. Trzy najważniejsze poznane zasady przydały się im później.
I zasada – Nie przeszkadzamy sami sobie
II zasada
A) Wiemy co mówimy
B) Wiemy jak mówimy
III zasada – Pamiętamy o mowie niewerbalnej.
Przy okazji wykładu uczniowie mogli zagrać w różne gry, które również ich zintegrowały. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, a każda z nich dostała nazwę jakiegoś zwierzęcia. Pani Ania, która prowadziła te zajęcia, miała przygotowaną krótką historię. I gdy któraś z grup usłyszała nazwę swojego zwierzęcia, każdy członek grupy musiał zmienić miejsce. Drugie zadanie przygotowane dla uczestników w formie gry, było już trudniejszym zadaniem. Każda z grup otrzymała opowiadanie, które wspólnie musieli przeczytać i streścić w 7 słowach. Mieli na to 10 minut. Po skończonym czasie, wszyscy zebrali się w głównej sali. Każda drużyna czytała swoje 7 słów, a pozostali musieli opowiedzieć dokładniej, jaki był przebieg danej historii. Ostatnia gra w którą grali nasi podopieczni, była chyba najtrudniejsza. Uczniowie zostali podzieleni tylko na dwie grupy. Pierwsza z nich otrzymała obrazek przedstawiający jakiś kształt. Druga osoba z pary dostała taki sam obrazek, ale w postaci puzzli. Jej zadaniem było ułożenie obrazka, kierując się wskazówkami partnera. W tym zadaniu najważniejsze było dobre słuchanie i koncentracja, ponieważ osoby te były odwrócone od siebie, więc nie widziały co jest za nimi. Wszystkim udało się wszystko ułożyć. Po skończonych grach integracyjnych uczniowie mieli chwilę dla siebie. O godzinie 12:00 rozpoczął się konkurs talentów. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności, którymi były np.: taniec, sztuczki magiczne. Po ogłoszeniu wyników udało się wyłonić zwycięzców, którzy otrzymali słodkie nagrody. Byli to:
I miejsce – Bożena, Jana, Maria
II miejsce – Mykola, Ivan
III miejsce – Ala i Ola
Później uczniowie mieli trochę czasu wolnego, który przeznaczyli na wspólne rozmowy czy tańce. O godzinie 19:00 tradycyjnie odbyło się podsumowanie dnia. W trakcie zostały zorganizowane podchody, przygotowane przez parę uczennic. Reszta zgromadzonych musiała znaleźć ukryty skarb, kierując się wskazówkami, których najpierw szukali w całym obiekcie. Następnie każdy z uczestników otrzymał kartkę, na której wypisał podstawowe informacje na swój temat. Po wypełnieniu jej, miał za zadanie zebrać jak najwięcej podpisów innych, którzy mieli takie same zainteresowania, czy znak zodiaku, kolor oczu. Tuż po tym każda z osób mówiła o sobie 3 informacje, w tym jedną fałszywą, a pozostali musieli odgadnąć co było nie tak. Na sam koniec wszyscy wspólnie zatańczyli belgijkę.
Piąty dzień projektu
Dzisiejszy dzień uczestnicy projektu rozpoczęli wykładem doktora Stanisława Stępienia, na temat wspólnej historii Polski i Ukrainy. Młodzież dowiedziała się jak wiele łączy obydwa państwa, lecz także jak wiele konfliktów zbrojnych stoczyły między sobą. Następnie uczniowie obejrzeli krótki reportaż historyczny, w którym główną rolę odgrywał Józef Piłsudski oraz jego działalność. Po skończonej „lekcji historii”, na młodzież czekało zadanie. Podzieleni na grupy, każdej z nich zostało przyporządkowane zwierzę, musieli zbudować tzw. „most z Przemyśla do Stryja”. Cały problem tkwił w tym, że do wykonania zadania mogli użyć tylko części garderoby, które mieli na sobie. Na zadanie zostało przeznaczone 10 minut. Po skończonym czasie, jury zmierzyło każdy most i wyłoniło 3 drużyny, które stanęły na podium:
I miejsce – drużyna „Niedźwiedzi”, most długości 30 m
II miejsce – drużyna „Wilków”, most długości 26 m
III miejsce – drużyna „Skunksów”, most długości 24 m
Po obiedzie nastąpiły przygotowania do wycieczki. Celem wyprawy, mimo wciąż niesprzyjającej, deszczowej pogodzie, były zamki w Krasiczynie oraz Dubiecku. Pierwszy obiekt uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikiem- Panem Markiem Susem ,który przybliżył im historię samej budowli, jej właściciela Marcina Krasickiego oraz losy rodziny Sapiechów. Po zwiedzeniu tego urokliwego miejsca, wycieczka ruszyła dalej. Tym razem w kierunku Dubiecka.
Siódmy dzień projektu – zakończenie
Po śniadaniu trwały jeszcze prace uczestników projektu nad ukończeniem filmu, wystawy zdjęć oraz wystawy plakatów. Uczniowie z Gimnazjum z pomocą uczestników projektu z Ukrainy przetransportowali przygotowane antyramy, które następnie rozstawili w jednej z klas. O godzinie 11.00 rozpoczęło się uroczyste zakończenie i podsumowanie projektu. Na początek w Sali kinowej szkoły uczestnicy projektu i przybyli goście obejrzeli przygotowany przez uczniów film o projekcie. Wzbudził on wiele emocji, przede wszystkim żal, że projekt dobiega końca. Po projekcji filmu Prezes Stowarzyszenia EkoPrzestrzeń Jacek Adamowicz podsumował cały projekt i podziękował wszystkim zaangażowanym w ten projekt zarówno po stronie ukraińskiej jak i polskiej Julii Bojko Dyrektor Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Kornela Makuszyńskiego wspólnoty polskiej miasta Stryja oraz Oleksandrowi Sikorze opiekunowi mlodzieży z Ukrainy, a także Dyrektorowi Gimnazjum Absolwentów I L.O. w Przemyślu Jarosławowi Dyrdzie oraz paniom opiekunkom ze strony szkoły, a także Grażynie Śliwie, która pomagała przy organizacji tej wymiany od samego początku, a przede wszystkim młodzieży, która tak bardzo sama zaangażowała się w ten projekt. Podsumowanie projektu uświetnił swoją obecnością Dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Piotr Pilch. Po podziękowaniach i gratulacjach, młodzież udała się do klasy, gdzie zajęła miejsce przy okrągłym stole. Każdy z uczestników wyraził swoje zdanie na temat udziału w projekcie: Czym był dla nich projekt? Co jest największą wyniesioną wartością? Jak czują się po zakończeniu projektu? Następnie młodzież wypełniła ankiety ewaluacyjne. Na koniec nastąpiło wręczenie uczestnikom upominków rzeczowych i słodyczy oraz wzajemne obdarowywanie się prezentami przez stronę ukraińską i polską. Spotkanie zwieńczono wspólnym zdjęciem na tle wypracowanych w projekcie plakatów promujących jedność i braterstwo oraz wystawy zdjęć. Wszyscy udali się do hotelu na obiad, po którym nastąpiło bardzo długie i rzewne pożegnanie. Uczestnicy ze łzami w oczach wymienili ostatnie uściski przy autobusie, którym goście z Ukrainy powrócą do domu.