В рамках реалізації проекту “Створення регіональної мережі просвітницько-рекреаційних осередків «Pomisna.UA.» у Стрийському, Сколівському та Турківському районах”, створенню цікавих туристичних маршрутів, була організована експедиція до початку річки Стрий.
Ріка Стрий є однією з найбільших правих приток Дністра, бере початок кількома струмочками на північно-західних схилах гори Явірник Верховинського хребта (головний карпатський вододіл) поблизу села Лавочне та Верхнячка Львівської області. У верхів’ях тече в глибокому каньйоні, ширина русла – 30-50 метрів; у середній течії – 50-80 метрів; у нижній течії виходить на Прикарпатську височину, ширина русла – до 150 метрів. Швидкість течії у верхів’ях досягає 4 м/с, у нижній течії – 1,5-2 м/с. Довжина річки близько 240 кілометрів, площа басейну 3055 квадратних кілометрів, має 31 притоку, найбільша – ріка Опір. Впадає в Дністер за 12 км нижче міста Жидачева. Живлення річки переважно дощове та снігове.
Про нашу річку склали багато легенд. Ось одна з них.
Жили колись два потоки, два брати під горою Явірник. Старший був поміркований, розважний, а менший запальний, загонистий. Ніколи не думав, що завтра буде, аби лиш нині йому було добре.
Якось вирішили брати помандрувати десь далеко, подивитися, який-то світ там на долах. Домовились вийти наступного дня на світанку.
Старший каже:
— Лягаймо, брате, спати, бо завтра вдосвіта треба встати. Дорога далека, місця незнані.
— Ти лягай собі, а я ще погуляю, подивлюся з гори, як сонечко йтиме на ніч спочивати.
І побіг, аж вітер за ним знявся. Спати ліг пізно, на тій горі, де сонце проводжав. Так міцно заснув, що й не чув, коли старший пробудився. Той кликав його, шукав, а потім сяйнув йому здогад, що молодший, певно, сам пішов у мандри, не чекаючи його. Тоді й старший брат рушив у путь, вибираючи зручні місця, рівні долини поміж горами, загнув півколо аж попід Турку, далі завернув на Кропивник, Довге, Корчин…
А тим часом молодший схопився, коли сонце було високо в небі, — старшого брата нема. Зірвався — і помчав навздогін просто через гори, нетрі і скелі, шумить, піниться. Ледве наздогнав старшого якраз там, де він мав уже вибиратися на широку рівну долину. Вперся йому в правий бік, ухопився рукою, бо далі вже сам сили не мав іти.
А звалися ті брати Стрий та Опір. Старший, спокійний — Стрий, а молодший, швидкий і бурхливий, — Опір.
Брати Стрий і Опір мали родича, називався Дністер. То вони до нього й поплили. А потім уже всі троє — аж туди, де збиралися води майже з усієї України, — до Чорного моря.
Люди полюбили розважного старшого брата, побудували над ним місто, і то не маленьке — Стрий.
Щоб доїхати зі Стрия до Верхнячки потрібно їхати в напрямку м.Мукачево. В селі Тухолька треба повернути наліво на село Климець. На жаль дорожні знаки на трасі відсутні. Треба бути уважним щоб не поїхати далі.
Від Тухольки до Верхнячки – 21 км. Дорога не дуже, але їхати можна.
Ми в дорозі. Бачимо правила поведінки, місця для відпочинку, пронумерований маршрут №1
Перше село Климець (10 км.)
Легенда про заснування села.
Село знаходилося не на тому місці, де тепер. Його засновники оселилися в Жупанському потоці, кілька кілометрів на схід сонця. Воно якраз розлягалося в тому потоці, що сходив до другого села Жупани на клин. Дали тому селу ймення Клинець.
Розказували, що його заселяли Хром’яки, Гички, Салагани… Вони вирубували ліс, будували хати, робили на землі, пасли стада худоби, і з того жили.
Але одного разу сталося в них велике лихо: прийшла якась хороба, і люди мерли, як мухи. Думали, що всі перемруть. Лишився хіба один чоловік на ім’я Клим. Він то й став першим засідателем нового села. Від нього й рід розмножився, і село розбудувалося далеко геть від того першого поселення. Назвали село Климець на честь того чоловіка, що не дав пропасти усій громаді.
Поворот на село Верхнячка. Мабуть, тут ніколи не було асфальту. Але добре, що нема глибоких ям. Потихенько можна їхати.
Наступне село Жупани.
Гімн села Жупани
Поміж гір ялинкових і Бескидів чудових,
Народилось Жупани — українське село.
Там де Стрий протікає, в горах беркут літає,
Там краса незрівнянна, то святе джерело.
Все на світі покину і душею полину,
У село, у Бескиди незбагненної краси.
Процвітай рідний краю, Бойківщина співає
Про звитяги минулих і щасливі часи.
Горді Бойки тут жили в праці, щасті і в мирі,
Що в борьбі з ворогами пролили свою кров
І за землю Жупани, за багатство надбане
Віддавали життя і любов!
О, любе Жупани, Бойківщино кохана,
Де народ непереможний живе,
Де з криштальних потоків з-під Карпат синьооких
Життєдайна Жупанка пливе!
Ми приїхали в Верхнячку. Колишня назва — Вижлів. На жаль в інтернеті відсутня історія села.
Нас зустрічає голова сільської ради п. Тарас Будай. Ідемо оглядати школу, церкву Благовіщення Пр. Богородиці.
Село не обійшли новітні технології
Але ми ідемо далі до своєї мети – найти початок річки Стрий. Голова сільради особисто веде нас до цього міста. На машині перетинаймо кілька разів потічки.
Доїжджаємо до пам’ятного знаку на честь 90-х роковин боїв легіону УСС з військами царської Росії на горі Маківка на Сколівщині у 1915 р. Знак виготовили і встановили коштом трьох жертводавців у 2005 р. Координати 48.79522, 23.28566
Саме біля цього знаку знаходиться витік річки. Ідемо в ліс. Відстань від сільради – 5 км.
Метрів через 800 зупиняємося. Ми на місті. 48.797680, 23.283530
Свої враження висловлює п.Ірина Сікора
Ми думаємо, що це місце буде цікаво багатьом туристам. Можна розробити окремий цікавий маршрут. Річка Стрий має протяжність 240 км. І першими повинні приїхати мешканці міста Стрий. Але… Є але… Місце не впорядковане, захаращене. Своє бачення висловив голова сільської ради п. Тарас Будай.
Тому ми, Стрияни, туристичний центр, допоможемо в цьому. Організуємо толоки, напишемо листи в відділ туризму Львівської ОДА, розробимо маршрут, розмістимо в інтернеті. Голова с\ради готовий надавати приміщення для ночівлі, місце для наметів, організацію різних екскурсій, майстер-класів і багато іншого. Тут багато грибів, ягід, лікарських рослин. Є мед, бринза, молоко, натуральна здорова їжа.
Зі своєї сторони ми готові проводити толоки, навчати людей правилам поведінки в лісі, освітлювати інформацію в інтернеті, слідкувати за збереженням наших лісів.
Мешканці села займаються різними ремеслами. Ми побачили, як роблять діжки.
Розводять кіз. Можна прийти з дітьми і поспілкуватися. Дітям це цікаво.
Є пасіки. Скоро можна буде пройти процедуру “Сон на вуликах”. Ми отримали подарунок – цілющий мед та бринзу. Це дійсно натуральна, здорова їжа. Дякуємо!
При організації туризму голова іде на зустріч і сказав, що можна ставити намети біля сільської ради та використовувати приміщення Народного дому. Є вода, туалет, освітлення.
Які висновки можна зробити? Місце дуже цікаве, з великим туристичним потенціалом. Ми будемо розробляти маршрут до витоку річки Стрий, організовувати вело-мадрівки, походи в ліс за грибами, ягодами. Разом з головою сільради пишемо плани по реалізації цих проєктів.
Слідкуйте за новинами. Спочатку будемо виїжджати невеликими групами, впорядковувати територію, розміщати вказівники, збирати благодійні внески на реалізацію заходів: доїзд, харчування волонтерів, рекламні витрати.
Контакти для пропозицій, порад, допомоги: Директор ТІЦ Стрий Олександр Сікора 067 5518335,
Голова сільської ради Тарас Будай 097 7617107.
Довідка: Відстань від села Верхнячка: Стрий – 90 км., Львів – 160 км., Бескід – 7 км. (напряму), Лавочне – 10 км. (напряму)
Автобуси – уточнюються. Зв’язок – тільки Київстар