Парк Т.Г.Шевченка

«Парк «Вільшина» в межах міста відповідав вимогам міського парку. Тут були дбайливо утримувані алейки з лавицями. За головною круглою клумбою широка доріжка вела до літнього ресторану та більярдної кімнати», – згадує Павло Погорецький, наш земляк, краєзнавець.

Закладений парк у 1830 році старостою міста Кратером біля руїн старого замку. До 1939 року стрияни називали парк «Вільшиною», а в 1945 році його перейменовано в парк ім.. Т. Г. Шевченка. 9 жовтня 1984 року згідно рішення облвиконкому він став парком-пам’яткою  садово-паркового мистецтва місцевого значення. Площа парку – 20 га.

Найстаріший стрийський парк з ранку до вечора гостинно впускає під свої шати постійних відвідувачів і гостей міста, дорослих і дітей, даруючи їм здоров’я та добрий настрій.

У парку своєю величчю і спокоєм вражають вікові дерева – столітні сосни, тополі, дуби, екзотичні модрини та дугласії, є багато порід дерев і кущів (до 30 видів), які є звичайними для нас (буки, липи, в’язи, ясені, клени – явори). Серед вічно-зелених найцікавішими є дугласія  сиза, сосна Веймутова та сосна чорна, кипарисовик Лавсона – рослини-вихідці з Північної Америки. Дугласії  – одні з найвищих представників рослинного світу. У себе на батьківщині, в тисячолітніх пралісах, окремі особини сягають 110 і більше метрів. В Україні максимальна висота цього дерева  – 53 метри.

 

Рослина тихоокеанського узбережжя Північної Америки, яка також росте у нашому парку, – кипарисовик Лавсона із родини Кипарисових. В озелененні парків ця рослина з’явилась недавно. На батьківщині – це гігантське дерево, що сягає до 60 м у висоту і віку – 400 років, з оригінальними маленькими кулястим, як у кипарисів, шишечками. Кипарисовик достатньо морозостійка та вітростійка рослина, але як і більшість прибережних рослин, погано переносить засуху. Широко використовується у ландшафтному дизайні, особливо його компактні садові форми, що стали популярними в останній час. Із чагарникових рослин є магонія, кипарисовик, черемха, сніжноягідник, барбарис.
Платан західний, який росте у парку, гармонює в змішаних групах з кленом сріблястим, ялиною, сосною Веймутова. Гарно вписується в насадження заокеанських екзотів і сріблясто-сірі колоновидні стовбури наших буків. Свого часу (до інтенсивної експлуатації лісів) буки були основною лісо утворюючою породою Карпатських гір, піднімаючись до межі криволісся  до 1400 – 1500 м над рівнем моря. Втім бук європейський  – теплолюбна рослина, вимагає достатньої кількості опадів. Корінні букові праліси з сорока – п’ятидесятиметровими  200 – річними деревами справляють надзвичайне враження.

Подібні унікальні лісові масиви ще зустрічаються в Широколужанському лісництві  Карпатського біосферного заповідника. Чудовою є сезонна еволюція кольору букового листка. Весною, коли розпускаються бруньки, з’являються ніжні, блідо-рожеві листочки з м’якими волосками. Вони, немов через сито, просіюють щедре сонячне проміння, воно стає легким і прозорим, чарівний серпанок обіймає стовбури дерев й ажурні крони. Згодом листкова пластинка збільшується, досягаючи 5 – 10 сантиметрів. Влітку забарвлення верхньої глянцевої поверхні стає темно – зеленим, а крона дерев – густою та тінистою. Восени листя набуває жовтогарячого, яскраво-червоного або світло-коричневого кольору. Часто воно тримається на деревах і взимку.

Із форм бука, що використовується в садово-парковому будівництві, особливо ефектні – темно-пурпурова, золотиста, двохколірна.

(використано матеріал природничо-мистецького видання
 «Цвіте магнолія в Стрию».
Упорядник Леся Романишин).


Так писали про наш парк десятки років назад. Як він виглядає зараз, які події в ньому відбувається – все це буде на наших сторінках.

 

Публікації

 
Відновимо парк Шевченка разом! (Орест Йосипчук)
Депутати-свободівці відстояли парк імені Шевченка у Стрию
В центральному парку міста Стрий пройшла теренова гра
Толока-прибирання Чистий Стрий 12.04.14
Про затвердження Екологічної програми міста Стрия на 2008-2012 роки
Стрий – місто, в якому хочеться жити
Дискусійні баталії довкола Стрийського парку ім. Т.Шевченка
Парк ганьби
 

 Хто відповідальний: комунальна організація   СТРИЙСЬКИЙ МІСЬКИЙ ПАРК КУЛЬТУРИ ТА ВІДПОЧИНКУ ІМ.Т Г ШЕВЧЕНКА  ЄДРПОУ 02219702.

В реєстре відсутня інформація про керівника, контактні телефони !