Йосиповичі

 В селі знаходиться початкова школа в двох приміщеннях (директор Онуфер О.В.), дитяча установа, адміністративний будинок (сільська рада), ФАП (фельдшерсько-акушерський пункт), Народний дім,Просвіта‘, Союз українок, товариство пасічників, стадіон. Греко-католицька церква Воздвижения Чесного Хреста.

Географія та ландшафт

Село розташоване на самому краю теперішнього Стрийського району з північного сходу, на шляху Стрий-Журавно та Стрий-Жидачів. Тягнеться воно (з півночі) вздовж правої притоки Дністра ріки Бережниці (стара назва – Березниця Бах), що витікає з Карпатських гір біля Болехова і впадає в Дністер біля Жидачева. З півдня село обрамляє ліс Бучина.

На старих кадастрових картах села позначено місцезнаходження сіножатей, полів, урочищ, пасовищ та їхні назви: Заліски, Копанка, Горішнє, Чернече (Монастирське), Підлісся, Задвір’я, Млаки, Лєхнове, Блонь, Лази. Деякі із цих назв збереглись до наших днів.

На старих картах невеличкий ліс був і з північної сторони, а ріка протікала попри саме село. За спогадами старожилів ця ріка називалася Стара. Початок свій брала з того місця, де в наш час знаходиться город Слюсара І.В.

На кадастровій карті Юсиптич відсутнє урочище Западовисько, що знаходиться з північного краю села. Зате ця назва урочища добре збереглась в пам’яті мешканців села, як і легенда, пов’язана з нею, що існує віддавна. Розповідають старші люди, що колись, на Великдень, один господар запряг воли і поїхав орати свою землю. Видно, то діялось ще за панщини. Адже в будень селяни обробляли панське поле, а для свого часто залишались тільки святкові дні. Коли цей горе-господар орав, то вдарили дзвони, з села донісся спів ‘Христос Воскрес’. Раптом загриміло, земля розкрилась і поглинула в свої надра господаря з волами. На тому місці, де провалився чоловік з волами, земля запалась, утворилося урочище, яке люди назвали Западовиськом.

Історія

Перша письмова згадка про село відноситься до 1495 року, де воно виступає під назвою Йосипчичі і знаходиться неподалік села Руда на землях Зудачева (тепер Жидачева). В 1515 p. село згадується також під назвою Йосипчичі; від 1578 р. – Юсипчичі (Jussipczicze), а від 1613 p. – Юсипчиці (Jusypczyce). В 1645 р. село записане як Юсіпчичі (Іішрсгусге); в .1651 р. – Юсіпчиці (Іішрсгусе); в 1665 р. – Юсипчиці (Іизурсгусе); в 1685 р. – знову Юсипчичі, в 1732-1733 рр. – Юсипчиці. Така ж назва зберігається і в 1761-1762 роках (Львівський національний музей, бібліотека), і навіть пізніше.

Давню назву Юсиптичі село мало до 50-х років XX століття. Наші земляки в діаспорі, а також автори статей альманаху ‘Стрийщина’ (Нью-Йорк, 1990), які пам’ятають стару назву села, не могли знати, що в один прекрасний день село стало називатись Йосиповичами. Як згадують мешканці села, вранці пішли діти до дашавської школи з Юсиптич, а повернулись додому вже в Йосиповичі.

Хто ми і чиї діти

На тім місці, де тепер розташоване село Йосиповичі, кілька століть тому його не було. Була тільки горбиста місцевість, з обох сторін оточена лісами. Сміло можна припустити, що цю територію заселяли люди кам’яного віку. Адже кам’яну сокиру та інші знаряддя праці було знайдено на полі, що зветься Корчунок, і передано краєзнавчому музею. Неподалік поля Корчунок, в урочищі Заліски, до сьогоднішнього дня збереглись кургани, в яких знайдено глечик виробу шнурової кераміки. Кам’яні знаряддя праці були знайдені в 1963 році.

Поряд з містечком знаходився Хрестовоздвиженський монастир. Жодних письмових згадок про заснування містечка і монастиря не збереглося, але із спогадів, що передаються з покоління в покоління, виходить, що містечко з монастирем засноване ще за часів галицьких князів.

З історичних джерел і записів відомо, що село з монастирем від 1663 року належало шляхтичам Виговським. При монастирі була збудована церква, про що свідчать консисторські записи від 1665 року. По сьогоднішній день збереглися двері від церкви, а також три ікони, які реставровані при допомозі Львівської галереї мистецтв.

 Джерело інформації

Місце розташування монастиря

Церква Воздвиження Чесного Хреста 1932

Староста сіл Олексичі, Гайдучина, Йосиповичі, Загірне, Дашава, Щасливе
Греськів Тарас Васильович
Адреса: смт. Дашава, вул. Шевченка, 7