Церква Воздвиження Чесного Хреста 1932

Найдавніша відома святиня з дерева була збудована у селі 1667 року. Наступна дерев`яна церква з 1785 року, яка стояла неподалік теперішньої, розібрана у 1954 році. Про дату будівництва існуючої церкви свідчить напис у церкві: “Церква буд. 1932 р. – 1935 р., Мальована 1981-1982 р., VIII.2001 р.“. Пам’ятка архітектури місцевого значення.

Дерев`яна церква стоїть у центрі села Йосиповичі, на роздоріжжі. Її високі верхи можна побачити здалеку. Блакитним кольором стін нагадує церкви на території Полісся. Будівля хрещата у плані, п’ятиверха. Бокові крила нави і вівтар гранчастої форми. До вівтаря з півночі та півдня прибудовані ризниці. Бабинець із заходу має виступ, накритий двосхилим дахом, на другому поверсі, очевидно, є хори. Церква по периметру оточена піддашшям.

У західних стінах бокових крил нави існують додаткові входи. Стіни нижче піддашшя складаються з фарбованих брусів зрубу, вище – вертикально шальовані дошками з лиштвами. Святиня має аж 35 вікон (34 арочні з оригінальними розрізами плюс одне прямокутне з північної ризниці). Зрозуміло, найцікавіше в йосиповицькій церкві – її завершення.

Отож, середхрестя нави на четверику завершує високий світловий восьмерик з одним заломом, накритий грушеподібною банею з ліхтарем та маківкою (можна лише уявити, яка висота у центрі інтер`єру!). Схожі за формою завершення, тільки меншого розміру, влаштовані на гребенях дахів бабинця, вівтаря і бокових крил нави.

Цікаво, що в музеї І. Виговського в с. Руда , який розташований за 7 км. в сторону Гніздичева, можна побачити дубові двері зі старої церкви в Йосиповичах, офіровані в 1712 р. дружиною сина І. Виговського, з різьбленим написом на підтвердження цього, а також маленький образок з іконостасу цього храму, котрий, як підставно вважають дослідники, міг тримати в руках сам гетьман. На південь від святині стоять дві дзвіниці – одноярусна дерев`яна, накрита наметовим дахом і мурована, триарочна, стінового типу.

ЛІТЕРАТУРА: Р. Сулик “Дерев’яне церковне будівництво
на Стрийщині”. Львів-Стрий 1993.

Джерело