Село на березі р. Бережниці, за 9 кілометрів на схід від м. Стрия, біля дороги Стрий-Подорожне. Воно немов притулилося до лісу і хоче сховатися в ньому від щоденних клопотів. Історична назва: Лопатники. Назву виводять від того, що перші поселенці-поляки, згодом українізовані, корчували ліс лопатами. Їх називали “лопатниками”.
Не випадково жителів називали “лопатниками”, хоча в пізніші часи й нині назву пов’язують зі знаряддям праці – лопатою. Якщо версія підтвердиться, заснування села слід віднести принаймні на дві тисячі років у глибину часу.
Межує з селами Ярушичами, Підгірцями, Сиховом (через ліс), Уголною (через ліс), Бережницею, Стрілковом.
Відомі колишні власники села і великі землевласники: Стрийське староство, княгиня Вікторія Яблонська, барони Браницькі.
Про побут доісторичної людини на теренах села свідчить знайдена могила з орнаментованою керамікою доби енеоліту, датована 2500-2000 рр. до нової ери. За переказами, село засновано до монголо – татарської навали.
На підставі сказаного заснування села слід віднести до першої половини І тисячоліття. Перша письмова згадка належить до 1444 р., коли село було королівським (державним), підпорядковано Стрийському староству. Селяни займались рільництвом, тваринництвом, ремеслами. За панщини вони мусили безплатно працювати на пана від 6 до 3 днів (1 особа з двору), платити податок натурою і грішми, возити на ярмарок панське збіжжя, виконувати різні шарварки, роботи “на ґвалт”.
Першу дерев’яну церкву Святого Миколи УГКЦ споруджено в середині ХVІІІ ст. У 1773 р. візитатор зазначив: церква не мала постійного антимінсу на престолі, тому для Богослужінь випозичала його в сусідніх селах. У 1848 р. церкву ґрунтовно відремонтовано. У 1924-1925 рр. споруджено нову дерев’яну тризрубну безверху, увінчану на гребенях трьома великими сліпими ліхтарями з маківками, церкву Святого Миколи УГКЦ. Був парафіяльний дім для священика. Протягом 1955-1989 рр. стояла закрита. Храмовий празник – на свято Миколи 19 грудня.
З іншого боку села будується нова церква.
Першу 1-класну школу відкрито в 1909 р. У 1925 р. споруджено окреме приміщення школи. Нині працює школа 1 ступеню.
Першу читальню “Просвіти” відкрито в 1920 рр. До 1939 р. існував осередок товариства “Просвіта”, Братство Найсвятіших Тайн. Нині працює Народний дім, бібліотека.
На річці Бережниця, біля лісу знаходиться водозабір для заводу мінеральної води в Моршині.
В тому ж районі знаходиться старе кладовище. Є надписи за 1932 рік.
На виїзді в напрямку села Сихів знаходиться придорожна каплиця з джерельною водою (біля народного дому). На даний час (08.2017) вона закинута та знаходиться в жахливому стані
Навколо села багато озер
Поряд Березовий гай – заповідне урочище місцевого значення. Створене з метою збереження частини лісового масиву з цінними насадженнями берези природного походження.
Населення 328, Площа 3,556 км², Густота населення 92,24 осіб/км², Поштовий індекс 82460, Телефонний код +380 3245
Географічні дані: Географічні координати 49°13′43″ пн. ш. 23°56′09″ сх. д.Координати: 49°13′43″ пн. ш. 23°56′09″ сх. д.
Середня висота над рівнем моря 296 м Водойми Бережниця
Орган місцевого самоврядування – Стрілківська сільська рада.
Всі публікації про Лотатники Всі відео про Лотатники
Староста сіл Миртюки, Слобідка, Стрілків, Лотатники, Бережниця
Олійник Михайло Семенович
Адреса: с. Миртюки, вул. Шевченка, 6
Всі відео про село Лотатники