Підгорецький Маєток

Однією з найдавніших місцевостей українського Підгір’я віддавна вважають околиці Підгорецького палацу біля Стрия на Львівщині, що на 8км від районного центру траси Київ-Чоп.

Підгорецький палац побудований на початку XVIIIст. на місці колишнього давньоруського городища, у наступні віки став осідком і родовим гніздом для двох славних в історії магнатських родин – Яблоновських і Броніцьких, які дали світові низку визначних особистостей.

Перший з них – Ю.А.Яблоновський (1711-1777) – власник і довголітній мешканець Підгорецького палацу, був послом Речі Посполитої при дворі короля Франції Людовіка XV. Ю.А. Яблоновський вжеу віці 33 роки, за осрбисті заслуги отримав від германського імператора Карла XII Вітельсбаха титул князя Священної Римської імперії. Крім того, Ю.А. Яблоновський, будучи чудовим бібліографом, поетом і меценатом, займався також історією, геральдикою та перекладами, а у 1774р. заснував у Лейпцігу “Наукове Товариство Яблоновських”, яке діє й понині.

Другий з визначних власників – Ю.Броніцький (1788-1833) викупив Підгорецький палац у 1817р., перебудував його у рідкісному в наших краях архітектурному стилі бідермаєр та заклав довкола на 55га існуючий до сьогодні унікальний парк, а також дендрарій і розарій з реліктовими деревами, кущами і рослинами (ще донині тут ростуть: велетенських розмірів платан, гінкго, дугласія голуба, тюльпанове дерево, кипарисовик Лаврсонова, модрина японська, та ін.). В той час поміж алеями для естетичної насолоди були встановлені скульптури що зображали персонажів давньогрецької міфології – Лукреції, Дафни та Атласу.

Джерело