Руда

Руда (Рудянська сільська рада, КОАТУУ: 4621588101, ЄДРПОУ: 04374387)

Населення Руда: 736 осіб, (Загальне населення: Рудянська сільська рада: 1033 осіб)

У підпорядкуванні: село Ганнівці (297 чол)

Адреса: 81770, Львівська обл., Стрийський р-н (Жидачівський), с. Руда, вул. Центральна, 25


РУДА. Місцевість, де розташована Руда, була заселена з давніх давен. Сама назва походить від добування болотяної руди, з якої тут же витоплювали залізо.

Галицький історик А. С. Петрушевич у своєму «Літописі» під 1615 роком зазначав, що власник Руди Стaнiслав Данилович мав сина Івана, який збудував костьоли в Кохавині та Станіславчику.

Від 1660 року містечко Руда перейшло в руки Івана Виговського, того самого, що спочатку був генеральним писарем у гетьмана Б. Хмельницького, а з 1657 по 1659 рік виконував обов’язки гетьмана України.

В активізитації церкви Різдва Пречистої Діви Марії в Руді, складеному 26 вересня 1740 р., зазначено, що вона перебувала вже в запущеному стані. Біля неї була дзвіниця з трьома дзвонами та цвинтар, огороджений плотом. Було у церкві кілька срібних речей: хрест, келих, трибуляр, 4 корони, два намиста з перлин, напрестольне Євангеліє в оправі зі срібла та червоного оксамиту. Крім того, тут було ще 16 інших книг. У той час Руда значиться у всіх документах як містечко. Під кінець існування Речі Посполитої Руда хилилася до занепаду. З 1773 р. Руда перестає бути власністю Виговських. Під час пожежі 1780 р. згорiли й міські книги Руди.

Певну соціально-економічну картину міста дає податкова фасія 1773 р. Всього в місті був тоді 101 будинок, жодної панщини міщани не відробляли, лише платили разом 813 зол. чиншу. У місті проживали також 8 жидівських родин. Українців і поляків було порівну. З йосифінської земельної метрики (1787) дізнаємося, що тут був панський двір-замок, оточений ровами з водою. Вхід до замку був через міст. Остання згадка про місцевий замок датується 1830 р. У цей час Руда вже згадується як звичайнісіньке село.

21 вересня 1910 р. відбулося відкриття читальнi «Просвiти». Внаслідок операції «Вісла» 1945 р. значна частина жителів с. Руда виїхала і зараз проживає по всій території Польщі. Натомість частина мешканців Руди – переселені українці з Польщі, здебільшого родом з Сяноцького повіту, с.Теребча.

Зараз в селі відкрито музей-меморіал гетьману України Івану Виговському – філія Львівської картинної галереї ім. Бориса Возницького. Діє середня школа на 250 учнівських місць, відділення
зв’язку, три магазини, ФАП. Народний дiм, бібліотека, встановлено фігуру Божої Матері, церква, пам’ятник Січовим Стрільцям, 16 вересня 2007 р. під час першого обласного фестивалю «Козацька пісня – злет душі людської» відбулося відкриття пам’ятника Івану Виговському. Автор пам’ятника – скульптор Роман Теодорович Романович.


Сторінка фейсбук

Музей гетьмана Івана Виговського