Стриганці

Історія села

Стриганці – село в межиріччі річок Стрия і Жижави, за 14 км від м. Стрия, при дорозі Стрий – Жидачів.
Побутувала варіантна назва: Струганець. Назву виводять від слова «стриганін». За переказами, колись на теренах села знаходилось місто Стриг чи Стрий, де був костел, споруджений за польського короля Казимира ІІІ, який надав йому у власність с. Ходовичі. Під час воєнних дій між братами Ягайлом і Свидригайлом Стрий був знищений і згодом відновився на сучасному місці.

На старому місці залишилось невеличке поселення Стриганін, яке згодом почали звати Стриганцями.
За переказами, село засновано в княжі часи, перша 3 письмова згадка належить до 1396 р. Селяни займались рільництвом, тваринництвом, ремеслами, риболовством. За панщини вони мусили безплатно працювати на пана від 6 до 3 днів (1 особа з двору), платити податок натурою і грішми, возити на ярмарок панське збіжжя, виконувати різні шарварки, роботи «ґвалт».

У XVIII – на початку XIX ст. селяни сплавляли дерево р. Стриєм для будівництва річкових суден.
До 1939 р. був панський фільварок, млин, гуральня, споживчий кооператив.

Історія церкви та пам”ятні знаки

Перші письмові згадки про церкву належать до 1507, 1565 рр. і містяться податкових реєстрах. У середині XVIII ст. споруджено дерев”яну церкву Св. Миколи УГКЦ. У 1834 р. церкву оновлено. У 1893 р. споруджено нову дерев”яну церкву Святого Миколи УГКЦ. У 1893 – 1894 рр. споруджено наступну тридільну дерев”яну, завершену високою наметовою банею на світловому восьмерику нави церкву Св. Миколи УГКЦ.
Протягом 1960 – 1980 рр. стояла закрита. При церкві був і є нині церковний хор. Храм є пам”яткою сакральної архітектури місцевого значення, охороняється законом.

Пам”ятні знаки Т. Шевченкові та І. Франкові 1990 р.

Джерело інформації

Церква Св. Миколи 1893

Староста сіл Підгірці, Верчани, Комарів, Ярушичі, Ходовичі, Піщани, Стриганці Лялька Володимир Миколайович Староста сіл Підгірці, Верчани, Комарів, Ярушичі, Ходовичі, Піщани, Стриганці
Лялька Володимир Миколайович
Адреса: с. Підгірці, вул. Стрийська, 1