Стрілків

Мальовниче село Стрілків розташоване на Прикарпатті на південний захід від районного центру міста Стрий на відстані 5 км. Неподалік протікає невеличка річка Жижава, яка є притокою річки Стрий.

 Про початок села достимено нічого не відомо. Археологічні розкопки виявили два кургани кам’яної доби (3 тис. до н.е.). Є кілька легенд про походження села. Одна з них говорить, що багато років тому, у лісі поблизу пагорба поселився невеликий гурт людей. Це були воїни, яких називали стрільці-вартові. Вони будували свої житла понад потоками, поблизу води. У лісі, в якому у випадок ворожого нападу могли сховатися сім’ї з дітьми.

 На пагорбі побудували фортецю, біля підніжжя були непрохідні болота, які ускладнювали ворогам доступ до фортеці. З іншої сторони пролягав непрохідний ліс. На території фортеці ріс високий, багатовіковий дуб. На його верхів’ї знаходився сторожовий пост, з якого вели спостереження за навколишніми територіями. На дубі був дзвін, який сповіщав про небезпеку або інші події. У пагорбі прокопали великий тунель, у якому могли ховатися люди. (Дуб та тунель збереглися до наших днів).

Захисників фортеці називали стрілками, а село – Стрілків. І досі ця назва збереглася в назві села.

Перша згадка про село датується 1482 роком. Стрілків разом з довколишніми селами належав до володінь Юхна  Нагваздана. Того ж року він продає свої маєтки Рафалові із Ярослава, коронному маршалкові і старості Сандомирському. Згодом село поміняло власника, але поки що не відомо кому воно належало. Досліджуючи напади татарів на руське воєводство, польський історик Маурицій Горн серед переобліку побудованих сіл 1589 року відносить село Стрілків.  Наступна згадка про Стрілків датується 1692 роком. Історія села в XVІІ ст. поки ще досліджена. У XІX ст. змінився власник села барон Бруніцький.

Перша згадка про церкву в селі датується 1482??, 1515?? роком. Відомо, що нову церкву побудували в 1650 році  і вона з того часу носить ім’я Святого Миколая (пам’ятка архітектури національного значення). Будівля церкви збереглась до сьогодні з деякими змінами.

У 1927 році львівський архітектор Олександр Пежанський виготовив проект нової кам’яної церкви і у 1929 році вніс до нього корективи за вказівкою воєводського консерватора. Спорудження церкви перервала ІІ Світова війна. У 1994 році освячено наріжний камінь для будівництва храму, а у 1999 році за цим проектом, доопрацьованим А.Олійним споруджено нову кам’яну церкву Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ, за сприяння меценатів – вихідців села Михайла Гладія, Романа Гладія, Михайла Богайця та парафіян.

Іконостас Церкви Успіння Пресвятої Богородиці

Фігура Матері Божої,встановлена парафіянами
Романчук Степан та Анна 
2012 р.

Памятний хрест Січовим Стрільцям біля церкви Святого Миколая

Пам’ятний хрест Січовим Стрільцям на сільському кладовищі

Пам’ятний хрест воїнам УПА 1992р.

Освячене джерело, де проходило Водохреща

На даний час (08.2017) будується нове місце біля церкви Св. Миколая

На кладовище знаходиться сімейна каплиця барона Іосифа Бруніцького, колишнього землевласника. Але на жаль ніякого надпису про це нема (відео)

Першу читальню Просвіта відкрито до 1909 року. У 1936 році споруджено новий будинок читальні коштами жителів села.

Бібліотека села Стрілків заснована у 1909 році в хаті-читальні Просвіта. Бібліотекарями працювали: І. Первізник, Р.Яворів. У 1936 році посаду бібліотекаря зайняв Володимир Яворів. З 1952 року бібліотека знаходилась в сільській хаті Михайла Проніва, який був вивезений на Сибір. У 1960 році бібліотека розмістилася у добудованому приміщенні у Народному Домі і знаходиться  там до сьогоднішнього дня.

Меморіальна дошка на честь 200 річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка

Кімната – музей «Село у памяті народній»

Куток « Народна світлиця»

Краєзнавчий куток « Мій край, моя історія жива»

Книжкова виставка:  “Там бере початок Україна, де цвіте біля хати калина”

Книжкова виставка : «Герої не вмирають»
Пам
яті Небесної сотні, 2014 р.

На в’їзді в село зі сторони Стрия створено спеціальне місце, де можна набрати смачної джерельної води


ПРО НАС ПИШУТЬ
Туристичний маршрут БеСтріЛ

Село Стрілків (блог)  Церква Св. Миколи 1650  Враження від подорожей – Стрілків


Староста сіл Миртюки, Слобідка, Стрілків, Лотатники, Бережниця

Олійник Михайло Семенович
Адреса: с. Миртюки, вул. Шевченка, 6

Всі відео про село Стрілків