Верхня Стинава

Село Верхня Стинава Стрийського району Львівської області розташоване на березі річки Стинавка за 25 км на південний захід від райцентру і за 7 км від залізниці та центральної дороги Львів-Ужгород. Назву виводять від часів монголо-татарської навали в ХІІІ ст., коли жителі тікали в гірські лісові нетрі, де в долині річки вирубали дерева і заснували поселення.

Перші поселенці стинали дерева для збільшення орної землі та будови жител. Тож від слова ,,стинати’’ і пішла назва Стинава. А Верхня Стинава тому, що перші поселенці пішли у верхів’я річки, яку назвали Стинавкою.

Існує ще одна цікава легенда про походження назви села. Колись давно на нього напали татари. Захоплені зненацька люди кинулися в гори і заховалися в двох печерах. На вимогу ординців вийти вони відповіли відмовою. Тоді нападники розпалили біля обох печер вогнища і вирішили викурити їх звідти димом. У безвиході втікачі почали один за одним показуватися назовні, де їм тут же рубали – стинали голови. Звідси начебто й пішла назва Стинава. А що люди ховалися у верхній і нижній печерах, то відповідно постали Верхня і Нижня Стинави.

Село розташоване по оба боки вздовж річки. Межує із селами: Орів, Зимівки, Улично, Довголука, Нижня Стинава, Верхнє Синєвидне. На Сході простягається гірський хребет, так званий Зовнішній Берег Карпат. На південному заході – Пенів Верх (595м).

Основні формації: ліси і луки. Поблизу села добувають нафту.

На скалі в центрі села встановлено пам’ятний знак на місці пам’ятного хреста, знищеного комуно-російською владою «Нашим предкам від нащадків 1241-1989 рр.» (Тут за переказами у печері сховалися люди від ординців, печера завалилась і всі загинули).

Брали участь Стинавчани у боях за Україну в 1914-1920 рр. За даними архіву села в рядах Січових Стрільців загинули 38 чоловік. Біля церкви є могила воїнів – УПА, це: Галелюк Мирона, Скрипець Івана, Паровінчак Марка. Їхні імена увійшли в Книгу пам’яті. Як ворогів більшовицької влади заарештовано і засуджено 30 чоловік. На Сибір вивезено 14 родин. Не повернулись з Другої світової війни 9 чоловік.

Споруджено могилу громадянину села Скрипцю Теодору, який започаткував в рідному селі і на Львівщині формування Українського козацтва, зоорганізував Прикарпатську Січ, де був обраним її отаманом. Загинув отаман 14 січня 1994р.

З села походять доктор філософських наук, академік Академії економічних наук, генерал-майор міліції Микола Галелюк, а також заслужений народний суддя України Григорій Левко (нині адвокат).

Перші письмові згадки про церкву с. В. Стинава належать до 1589-1628 рр. У 1635 р. церква згоріла. У ХVІІ ст. замість неї споруджено наступну дерев’яну церкву Святого Миколая УГКЦ. У 1902-1909 рр. за проектом Львівського архітектора Василя Нагірного, стараннями о. Івана Пличинського, коштом громади споруджено нову дерев’яну з прямокутними раменами, увінчану шоломовою банею на високому світловому восьмерику нави, церкву Святого Миколи УГКЦ. (нині УАПЦ).

З Божого Благословення, з жертовності, відданості і єдності православної громади,завдяки стараннями о. Володимира Короля ремонт церкви зроблено за один рік. (2011 р.).

При церкві існує церковне братство, створене в 1914 р. Був і є церковний хор, який був поновлений у 2013 р. і очолений художнім керівником Народного дому Косилач Ігорем Ярославовичем.

На розв’язання міжконфесійних непорозумінь у громаді села В. Стинава в 2008р відбулось освячення наріжного каменя та хреста, де постав храм. Саму ж дерев’яну церкву було перевезено із села Андріянів Городоцького району.

День Першого Святого Причастя – найурочистіший день у житті дітей. А щоб Перше Причастя і Перша Сповідь стали для дітей урочистою і незабутньою подією, відповідну роботу проводить о. Володимир УАПЦ Святого Миколая.

Першу 1-класну школу було відкрито в 1889 р. У 1909 р. її розширено до 2-класної. В 1935 р., – до 3-класної, а в 1939 р. – до 7-класної. У 1991 р. споруджено нову школу І-ІІ ст.

При школі створено музей ,, Рідне село’’ на 130 експонатів. Музей розташовано в окремому ізольованому приміщенні загальною площею 48 м2. Музей має такі експозиційні розділи: історія села, історія школи, одяг і предмети побуту, знаряддя праці, сільська хата, сільське обійстя, борці за волю України.

Музей став шкільним навчально-виховним центром на базі якого здійснюється краєзнавчо-побутова робота. Результатом цієї роботи є зібраний і оформлений матеріал за темами: знаряддя праці, діяльність ,,Просвіти’’, одяг, хата і хатнє начиння.

Бібліотека с. В. Стинава знаходиться на другому поверсі Народного дому і займає дві кімнати, де розміщений окремо книжковий фонд, читальний зал для дітей і дорослих. В історії бібліотеки назавжди залишаються імена, які вперше поріднилися з нею на все життя: Баран Марія Василівна, Кепич Оксана Степанівна, Багрич Наталія Степанівна, Косилач Степанія Михайлівна, Пиндзин Оксана Миколаївна, Левко Степанія Григорівна, Василик Мирослава Теофілівна.

Книжковий фонд бібліотеки становить 4479 книг. В бібліотеці створений клуб по інтересах ,,Чиста криниця’’. Одним із цікавих напрямків роботи засідання краєзнавчого клубу по інтересах є пошукова робота. Зібрано багатий матеріал краєзнавчої тематики, описано історію села, церкви, школи, бібліотеки, групуються нові фотографії, продовжується опис.

Перша письмова згадка про утворення товариства ,,Просвіта’’ у селі В. Стинава відноситься до 1893 р., зокрема говориться, що товариство мало у своєму складі 30 мужчин, 10 жінок, 20 парубків, 15 дівчат. У 1897 р. було 75 чоловік, з них 30 були письменними.

Першу читальню ,,Просвіти’’ відкрито 1909-1910 рр. У 1929 р. споруджено окремий будинок читальні. При читальні була бібліотека. Існували осередки товариства ,,Просвіти’’, ,,Сокіл’’, ,,Тверезості’’.

У 1985 р. споруджено новий Народний Дім. Є бібліотека з читальним залом. Культурно-освітні заклади систематично проводять масові заходи, які несуть в собі пізнавальну та виховну роль, зокрема: цикл заходів до Різдва Христового (виступи вертепів, колядки, щедрівки, вінчування), театралізовані дійства до Воскресіння Господнього ,,Чарує красою Великдень’’, цикл заходів до Шевченківських днів (відзначення 200-річчя з Дня народження Т.Г.Шевченка), театралізовані дійства до дня Святого Валентина ,,Закохані серця’’, святкові концерти до річниці створення УПА, відзначення державних та національних свят (дня Злуки, дня Конституції, дня Незалежності, дня ЗУНРУ.)

При Народному домі працюють 4 гуртки художньої самодіяльності: вокально-інструментальний ансамбль, жіночий вокальний ансамбль, дитячий вокальний ансамбль, художнє слово.
У Народному домі за ініціативою директора Народного дому оформлена кімната національно-патріотичного відродження.

Центральне місце в експозиції кімнати національного відродження займають Державний Гімн, Державний Прапор України, а також стенд із текстом державного гімну України, Заповіту Т.Г.Шевченка, молитви ,,Отче наш’’, і стенд Українські свята і обряди.’’

Тут оформлено різдвяний та пасхальний куточок, де зберігається шопка, одяг різдвяного вертепу, крашанки, рушнички.

У 2010 р. було відзначено свято 100-річчя з дня заснування товариства ,,Просвіта’’ в селі В.Стинава, де відбувся великий святковий концерт.
У 2012 р. вокальний ансамбль Народного дому с. В.Стинава під керівництвом художнього керівника Косилач І.Я. та вокальне тріо нагороджені дипломом за участь у районному фестивалі патріотичної пісні ,,Овіяні славою’’, організований відділом культури за сприяння благодійного фонду О.Канівця ,,Добре серце’’, присвяченого 70-річчю УПА.

Неповторність цього колективу в тому, що зібралися люди,які професійно і наполегливо несуть до слухача українську пісню.
Основне завдання Народного дому с. В.Стинава полягає в тому, щоб постійно підтримувати інтерес підростаючого покоління до народної спадщини та комплексно підходити до естетичного виховання населення в умовах відродження національної культури.

Народний дім культури тісно співпрацює зі школою, церквою місцевим самоврядуванням. Сприяючи духовному відродженню населення разом з отцем Володимиром УАПЦ проведено Хресну Дорогу у приміщенні церкви, де були залучені всі діти школи, художня самодіяльність Народного дому. Зміст кожної стації оголошував о.Володимир, який супроводжувався текстом віршів і співом релігійних пісень.
З дитячих уст по-особливому солодко і трепетно звучали слова Божої слави, які проникали в кожне серце і кожну душу.

Місцева влада
Адреса ради 82454, Львівська обл., Стрийський р-н, с. Верхня Стинава, тел. 35-3-35

Церква Св. Миколи 1904

Туристично – етнографічний комплекс «Резиденція Святого Миколая»

Народний дім с.В.Стинава

Сторінка в фейсбук   Група в фейсбук

Агрооселя «Гостинний двір «Міжгорянка»

 

Левко Оксана Михайлівна

ФОП Левко О.М.

Стрийський район, с. Верхня Стинава

096 3324535

Всі відео про село Верхня Стинава