Хромогорб

Село, нині хутір, у близькості до р. Стрия, за 20 кілометрів на південний захід від м. Стрия, за 3 кілометри на північний захід від Любинців. Назву виводять від слів “хромий” — тобто кривий, і “горб”. За деякими джерелами, в 1395 р. польський король Владислав Ягайло подарував землю в урочищі під назвою Горб своєму старшині Крушельницькому, який внаслідок поранення в бою зістав “хромим”. Мовляв, так утворився топонім Хромогорб.

На підставі пояснення відомого вченого К. Тищенка про існування варіантів назви народу кельтів у формі кіме-ри-кімри, першу частину складного топоніму Хромо- можна витлумачити як слово “кімр”, що через його видозміну тривалою розмовною практикою звелось до форми “крім-кром-хром”. Тоді топонім означає “підвищення”, “горб”, де поселились кельти-кімри, які залишили глибокий слід в етномовній історії прадавньої України.

Щоправда, назва могла утворитись і від основи Крім-, Окрім- (згадаймо давньослов’янські слова “закрома”, “кремль”, тобто “відокремлений”. Тоді назву Хромогорб можна тлумачити, як “Окремий горб”. Якщо версія підтвердиться, заснування села слід віднести принаймні на дві тисячі років у глибину часу. Водночас звертає на себе увагу дуже поширений стародавній мікро-топонім Копань. За К. Тищенком, він імовірно походить від назви прихильників коптського монофіситства – течії у ранньому християнстві, які визнавали в Ісуса Христа лише божественну природу, і може вказувати на існування поселення на теренах села орієнтовно в другій половині І тисячоліття.

У назві наголошують третю літеру “о”. Межує з селами Любинцями, Довголукою.

Про побут доісторичної людини на теренах села свідчить курган кам’яної доби, датований кінцем ІІІ-початом ІІ тисячоліття до нової ери. Стародавній мікротопонім Глуховець має ймовірне кельтське походження від слова glawchy – навіс, дах від дощу і свідчить на користь цієї ж версії про виникнення поселення на теренах Хромогорбу у дохристиянські часи. Другий стародавній мікротопонім Крушина, в якому проглядається слово “хрест”, і його точний український переклад Хрести може вказувати на час виникнення або існування поселення на території села в період поширення християнства на Прикарпатті, починаючи від ІІІ-ІV ст.

За переказами, село засновано в ХVІІ-ХVІІІ ст., згідно з ЛОАТП — у 1901 р. Мабуть, це пов’язано з покладами залізної руди, яку тут добували віддавна, коли не дуже давно, в часи побуту на Прикарпатті кельтів. Крім цього промислу, жителі займались рільництвом, тваринництвом, ремеслами.

У 1909 р. проживало 320 українців, 170 поляків, 10 жидів.
У 1921 р. було 74 хати, проживало 144 українці, 247 поляків, 9 жидів;
у 1935 р. – 144 українці, 287 поляків, 7 жидів.
У 1939 р. налічувалось 80 хат, проживало 490 осіб: 50 українців, 40 поляків, 385 латинників, 15 жидів.

Давніше існували Братство мужчин Хромогорбу, Братство жінок Хромогорбу, Братство Найсвятіших Тайн дівчат Хромогорбу. До 1939 р. була кузня, крамниця. Після Другої світової війни поляки репатріювались до Польщі. Певний час діяла початкова школа.
У 2008 р. проживало 84 українці, з них 11 пенсіонерів.

Після Другої світової війни село певний час входило до Сколівського району. За СССР створено Хромогорбську сільську раду, в 1952 р. ліквідовану і приєднану до Любинцівської сільської ради. Землями користувався колгосп у Любинцях. Загальна площа земельних угідь – 112 гектарів.

У 1896 р. стараннями і коштом дідича Карла Дідушицького споруджено костел Святого Матвія. Від 1945 р. стояв закритий, перетворений на склад. У 1953-1954 рр. Костел частково розібрали.

У 1909-1912 рр. Споруджено капличку-церкву УГКЦ. Пам’ятний хрест на честь Ісуса Христа, 1938 р. Храмовий празник – на свято Євстахія 3 жовтня.

Першу 1-класну школу з польською мовою викладання відкрито до 1909 р., навчалось 43 українських дітей. У 1924 р. навчалось 15 українських дітей, 60 польських дітей, у 1935 р. навчалось 25 польських дітей. Нині діти вчаться у Любинцівській школі.

У 2008 р. у власності селян було: 7 корів, 4 коні, 3 кози, 122 голови птиці, 1 пасіка більш як на 10 вуликів, 2 легкові автомашини, 1 трактор.

У 2008 р. постійно проживали люди в 16 хатах, стояли порожніми 6 хат.
Сполучення з м. Стриєм – через Любинці.

Джерело: РОМАН ПАСТУХ “СТРИЙЩИНА КРІЗЬ ВІКИ”

Місцева влада
Адреса ради 82456, Львівська обл., Стрийський р-н, с.Любинці, вул.Т.Шевченка,11 , тел. 35-3-83