Жулин

Село на березі р. Стрия, за 10 кілометрів на південний схід від м. Стрия.

Межує з селами Нижньою Лукавицею, Долішнім, Верхньою Лукавицею, Семигиновом, Братківцями, Гірним, Дулібами. Між Жулином і Семигиновом виявлено курганне поховання кінця ІІІ-початку ІІ тисячоліття до нової ери, що належить до підкарпатської культури з центром у Кавську.

Перші письмові згадки про церкву належать до 1507, 1515 рр. і містяться в податкових реєстрах. Як свідчить вкладний напис на рукописному Євангелії ХVІ ст., подружжя Леонтій і Пазя дали оправити його для сільської церкви. На початку ХVІІІ ст. на нагорбі за рікою споруджено за зразком латинських Станинський, Францішек Млоцький, Ожеховський, пан Баранський.

За переказами, село засновано в ХІ-ХІІІ ст., згідно з ЛОАТП – у 1346 р., перша письмова згадка належить до 1466 р. Проте на підставі сказаного вище заснування села слід віднести далеко в глибину часу. У 1620 р. татари спалили село, а жителів забрали в полон або вигубили.

Поступово воно відродилось. Селяни займались рільництвом, тваринництвом, ремеслами, почасти риболовством. За панщини вони мусили безплатно працювати на пана від 6 до 3 днів (1 особа з двору), платити податок натурою і грішми, возити на ярмарок панське збіжжя, виконувати різні шарварки, роботи “на ґвалт”.

У ХVІІІ- на початку ХІХ ст. селяни сплавляли дерево р. Стриєм для будівництва річкових суден. Давніше існувала солеварня, де виварювали кухонну сіль із солоних джерел на теренах села. На початку ХІХ ст. споруджено залізну ґуту, що діяла до середини ХІХ ст. Згодом жителі торгували і працювали в м. Стрию. У 1790 р. австрійський цісар надав Жулину статус містечка з маґістратом, щорічними ярмарками.

1797-1802 рр. коштом дідича села, каштеляна волинського Францішка Млоцького споруджено і освячено кам’яний однонавний костел Небовзяття Пресвятої Богородиці. Після Другої світової війни недіючий.

У 2009 р., 5 квітня, за ініціативою пароха о. Івана Сивака закладено 14 хрестів-станцій на означення Хресної дороги на Голготу Ісуса Христа, зі спорудженням у майбутньому під горбком каплиці Гробу Господнього, а також здійснено перший хресний хід. Інформація про костел

Храмовий празник – на свято Великомучениці Параскеви 10 листопада.

Використана інформація: Роман Пастух “Стрийщина крізь віки”


Для богослужінь власник Жулина Ф.Мльоцький своєю фундацією збудував у 1797р. костел, який був освячений у 1802-му. Сам він, одержавши від австрійського уряду Гірне, Стинаву, Синьовидне й інші села, перебрався на оселі життя до Жулина. За його сприяння, як уже було сказано,1801-го до цього села перенесли римо-католицьку парафію. Костел і нині стоїть у Жулині біля головної дороги Стрий-Семигинів. У цій культовій споруді дотепер збереглася похвальна скриня з таким написом: “Вічний дім. Анничка, яка прославилася бажанням до боротьби у столітті. Тут вона похована 16 лютого 1817 р.” З іменем цієї жінки пов’язана чи то легенда, чи то бувальщина, яку зберегли у своїй пам’яті старожили


Група в фейсбук

Староста сіл Братківці, Жулин, Семигинів, Розгірче
Чушак Оксана Миколаївна
Адреса: с. Жулин, вул. Героїв Небесної Сотні, 3
e-mail: srzhulyn@ukr.net