«Традиції, що об‘єднують»

❗Будь-яке суспільство збагачується різноманітністю культур і основним завданням етнонаціональної політики будь-якої країни є збереження ідентичності і культурної самобутності національних меншин.
☝️Адже культура є одним з найбільших надбань будь-якої нації, вона є сутністю національної індивідуальності, своєрідністю національного світобачення й світосприйняття, а – це ключ до духовних таємниць людства, живлячий сік наших генетичних пракоренів.
☝️Саме таке розуміння, розвитку української нації та національних меншин лягло у спільний культурно-освітній проект “Традиції, що об’єднують».

‼️Сьогодні,19 квітня 2021 р. , у межах Стрийського районного конкурсу #КОТИЛАСЯ_ПИСАНКА_СТРИЙЩИНОЮ спільно із:
 т.в.о завідувачем #сектору_культури Стрийської РДА Ольги Боднар;
 начальницею відділу освіти, охорони здоров’я та спорту Стрийської РДА Олена Урдей
 директором ГО «Культурно-просвітницький центр ім. Корнелія Макушинського польської громади м.Стрия» Julia Bojko
 директором ГО « Центр Просвітництва Ініціативи Підприємництва  ім.Миколая Рея польської громади Львівщини», Tatiana Bojko
 директором Туристично Інформаційний Центр Стрийщини Oleksandr Sikora
 науковим працівником Меморіального музею Ольги Бачинської м.Стрий Романа Савчин

 директором Історико-краєзнавчого музею “Сколівщина”, Тетяна Зінкевич

❗презентуємо культурно-освітній проект #Традиції_що_об_єднують» та Великодні традиції українського і польського народу.❗
☝️Проект сприятиме культурно-освітньому співробітництві, а – це обмін культурними і освітніми традиціями, збереження та популяризації народної творчості, традиційних видів декоративно – ужиткового мистецтва, різноманіття форм культурної і освітньої взаємодії.
☝️З нагоди відзначення Дня пам’яток історії та культури і Міжнародного дня пам’яток та історичних місць реалізацію культурно-освітнього проекту «Традиції, що об’єднують» починаємо з промоції культур громад через Великодні експозиції у музеях Стрийщини:
👉Меморіальному музеї Ольги Бачинської м.Стрий,
👉Історико -краєзнавчому музеї “Сколівщина”;

👉та у Культурно-просвітницькому центрі ім. Корнелія Макушинського польської громади м.Стрия

🙏Дякуємо директору Народного дому м.Стрия Олександр Ілечко за екскурсію НД та ознайомлення з музеєм «Хорова Стрийщина» та цікавими експонатами Світлиці Стрийської міської організації «Союзу українок» та Стрийської «Просвіти».

❗Народний дім – це одна із найкрасивіших будівель Стрия, якій виповнилося 120 років. Ініційовано будівництво Народного дому ще у 1892 року – в газеті «Діло» опубліковане оголошення із закликом до інтелігенції та громади щодо відкриття народного дому у Стрию. Все організували досить швидко. Був вибраним комітет, який розділився надвоє: комітет по організації Товариства «Народний дім» та комітет по організації будівництва. Будувався заклад швидкими темпами. Багато стриян до нього долучались. Наприклад, щоб будівництво не стояло на місці, житель міста, Стефан Дубравський надав свій капітал у сумі 10,000 золотих ринських. Проект будівлі виготовив безкоштовно відомий архітектор Іван Левинський, який колись навчався у Стрию. Відкриття народного дому у Стрию відбулось 1 січня 1901 року. На відкриття прибуло чимало поважних гостей, зокрема посол Юліан Романчук, професор Володимир Шухевич, професор Олександр Колесса, доктор Василь Щурат, оперний співак світового рівня Олександр Мишуга.

❗У 1905 році на сцені Народного дому декілька разів виступила трупа Миколи Садовського, в складі якої грала неперевершена Марія Заньковецька. Тут слухав концерт «Стрийського Бояна» Микола Лисенко, відомий український композитор. У березні 1912 року Іван Франко у Народному домі читав лекцію про Коліївське повстання. Через рік Франко знову був у Стрию. Бував у Народному домі і Михайло Грушевський з митрополитом Андреєм Шептицьким.

Відтоді, упродовж майже 120 років тут вирує культурно-мистецьке, громадське та політичне життя. Сьогодні Народний дім, як і інші заклади культури перебуває на обмеженому відвідуванні, дотримуючись карантинних вимог.

🙏І як казав Блаженніший Любомир Гузар : «У житті людини дуже важливими є почуття правди і добра. Культура доповнює ці два елементи ще поняттям краси. Народи пишаються своїми культурними надбаннями, бережуть їх, водночас стараючись робити їх живими елементами суспільного життя. І це правильно, бо за допомогою цих культурних надбань народи духовно розвиваються, ушляхетнюються, підносять рівень свого світосприймання.»

❤️Тож, ушляхетнюймось своєю культурою, своїми традиціями та зміцнюймо відносин із національними меншинами і демонструймо внесок різних культур в спільну європейську культурну спадщину. ❤️

❗І «Попри всі інші державотворчі елементи, не занехаймо культури, бо цей дар більше від будь-якого іншого зробить Україну🇺🇦 улюбленим домом для нашого народу та могутнім, миротворчим, гідним міжнародної уваги та пошани членом людства.» Любомир Гузар.

Всі фото

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.