
1 вересня 2019 відбувся День традиційного костюма у місті Стрию – нововведене свято осені, яке зібрало автентичний одяг Стрийщини та України 19-20 століття з приватних та музейних колекцій.
Тематична площина свята: відродження традицій виготовлення і культури вжитку автентичного одягу в Україні та, зокрема, на у бойківському краю Стрийщині, популяризація народного одягу, створення потужної платформи для спілкування музейних працівників, приватних колекціонерів, мистецтвознавців, етнографів, дизайнерів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва та фотомитців, а також об’єднання громади.
11 листопада 2018 року у м.Стрию відбувся День Традиційного Костюма. Вже в друге у цьому році проводив наш фонд громад “Рідня”. Відроджуємо свою автентичність – зміцнюємо свою ідентичність! Важливо, щоб ми створювали події, які повертають нас до джерел, своїх витоків, до оберегів нашого національного буття, яке творилися століттями і стали основою нашої самобутності поруч із мовою, піснею, самоорганізацією. Тому надзвичайно приємно спостерігати за дітворою, яка цікавиться роботою майстрів, сама пробує, пригортається до національної скарбниці творити, любити і розвивати.
Цього разу своїми талантами ділилися майстри і майстрині:
Ніна Безпята – валяння із вовни,
Іван Більський Леся Більська-Косик – яворівська іграшка,
Світлана Войтків – прекраси із кераміки,
Галина Грома – ткацтво, Ольга Калин – віночки,
Оксана Курилів – вироби із соломки,
Надія Кузан – вишивка, бісероплетіння,
Мельник Надія – ручна ліпка, кераміка,
Марічка Савчин – етногрим,
Сергей Бадюк – вишивка низинкою, відтворення національної ноші.
Музичний супровід забезпечували фолькльорні колективи із с.Либохори – “Бескиди” і “Київська троїста музика” керівник Степан Андрущенкою Координацію із майстрами здійснювала Ольга Савчин. Науковий супровід та професійне коментування показів традиційних костюмів здійснювали студенти Київського університету ім.Тараса Щевченка Ігор Турейський та Максим Очкур. Юлія Ільяшенко дуже фахово підготувала наших моделей-волонтерів. Музей “Верховина” представив автентичну ношу Стрийщини. Дякуємо за виконану роботу керівнику Галині Верис, а також науковому працівнику Зеня Ханас та хранителю фондів. Благословення молитвою здійснив отець Остап (Храм Успіння Пресвятої Богородиці м.Стрия).
Окрема подяка волонтерам, які послужили Фонду громад “Рідня” у цій події. Ваше служіння було для нас дуже потрібне, Ви робите неймовірну річ – служити іншим, це вартує дуже багато, бо змінюючи себе – Ви змінюєте Україну. Вклоняємося – Мар’ян Садовський (15 років-гімназія), Богдан Грабович (15 років-гімназія), Степан (ВПТУ-18), Андріан Садовський, Юрій Важний, жіночкам із Університету третього віку (Ольга Пилипів) за смачнющий борщ! Дякуємо Вам, дорогі наші.
Партнерами проведення цього дня виступили: Стрийська міська рада, Стрийська районна рада та державна адміністрація, Союз Українок, Агенція регіонального розвитку “Перспектива Стрийщини”, Туристично-інформаційний центр “Стрий”, СтрийОрганікФест, Народний дім, газета “Фортуна”, Університет третього віку м.Стрия.
Офіційний фотограф Дня фотомайстер – Роман Фірман.
Ініціатором проведення такого Дня виступав ГО “Центр дослідження і відродження Волині” Володимир Дзьобак (Volodymyr Dzobak), який системно, вже більше десяти років, розвиває цей важливий напрям національного буття – збереження і розвитку культури автентичної ноші. Можна переглянути тут їхню роботу в 2013 році – Волинське віче – https://www.youtube.com/watch?v=rGzQcQ6RK1Q. Дякую їм за пропозицію бути майданчиком для співпраці українців Волині, Великої України і гордих бойків у цій святій справі.
Насамкінець хочеться запросити стриян активніше долучатися до подій які створюються у нашому місті. Самим творити кола довіри та приємного спілкування. Обов’язково приходити із дітьми. Адже наші діти, наші внуки переймають свідомо, а часто підсвідомо, наші звички добрі чи погані, в т.ч. як проводимо ми час. А звичка берегти своє, розвивати своє, любити своє, розвивати у собі національну ідентичність та передавати своїм любим дітям щоб вони пишалися цим – чи не найголовніша. Це так важливо!!! Бо там де відроджується автентика – там зміцнюється наша ідентичність! Там починається наша нація і наша держава! Саме так! Пам’ятайте! Традиційний день автентичної ноші в Україні – перша неділя вересня! Готуйтеся до цього великого дня! Часу маєте досить!) Приходитьте до фонду громад “Рідня” із Вашими ідеями як краще організувати цей день. Як долучити весь Стрий, Стрийщину, всю Україну і весь Український світ, бо там де живе Українець – там б’ється серце України!
Ми зможемо! Слава Україні! Захід відбувався за підтримки Українського культурного фонду.
ТІЦ Стрий як партнер заходу розробив і виготовив сувенірну продукцію: магніти, прапорці, горнята. Також забезпечив звуко – підсилюючою апаратурою.
Майстрині Ірина Сікора та Марина Тутова, у фоє Народного дому виставили свої вироби ручної роботи (проект Стрийський Вернісаж). Відвідувачі могли придбати сувенірну продукцію: карту Стрия, буклет, магніти, горнятка, прапорці, патріотичні вироби.
Під час фестивалю, в кабінеті №1 ми показували відеоролики про виконання проекту Стрийський Вернісаж. Проектор був отриманий за виконання проекту Стрийський Вернісаж від фонду громад Рідня.
Ще один переможець конкурсу для ІГС реалізував проект.
🤩В перший день осені у Народному домі м. Стрия відбувався “День традиційного автентичного костюма”, який організувала Агенція Регіонального Розвитку “Перспектива Стрийщини” за підтримки департаменту.
💙💛Представники районів Львівщини та регіонів України презентували цікаві колекції автентичного одягу, проводили майстер класи, розповідали про елементи ткацтва у автентичних сорочках та хустков’язання в українській традиції, а також провели дефіле-показ костюмів 💃.
Департамент внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА