
Відзначення дня народження уродженця Журавна #Миколая_Рея_батька_польської_літератури .
Сьогодні, 4 лютого 2022 р. у місяць УКРАЇНСЬКОЇ ЛЮТІ, у час Героїчної війни, мали честь спільно з польським народом відзначати День народження найславетнішого уродженця смт. Журавна Журавнівської ТГ Стрийського району – #Миколая_Рея
24 лютого 2022р – українці втратили спокій у власній хаті… хтось і рідних….хтось і оселю,
а 25 лютого 2022 року – поляки простягнули свою руку допомоги, відкрили своє серце і свої оселі для нас.
.
Ось, чому сьогоднішнє день народження великого поляка, уродження української землі Миколає Рея – це день єднання, вдячності і усвідомлення, що у нас багато спільного, що європейські цінності у нас одні. І саме за ці цінності ми віддаємо своє життя.
.
Тішить, що в молитві ми були єдині і поляки, і українці, а головне сьогодні у костелі Успіння Пресвятої Діви Марії м. Жидачева молились за переможний мир люди практично з різних регіонів України, віруючі різних конфесій і римсько-католицької церкви, і УГКЦ, і ПЦУ, і Євангельські християни-баптисти.
.
А далі засніженою дорогою ми всі вирушили до Журавна, міста в якому народився Рей. Поклали квіти та запалили лампадки у підніжжі меморіальної дошки Миколая Рея, що знаходиться на фасаді журавненської Ратуші.
Також спільно молились і запалили лампадки в пам’ять про Героїв України, що віддали своє життя за незалежність країни.
.
І ось так, об’єднані молитвою і словами вдячності Героям ми спацерували неймовірними вуличками селища, якими бігав малий Микола Рей і насолоджувались красою тихого міста.
Йшли, а розмови і думки кожного з нас повертались до тих, хто нині в окопах. Кожен з нас просив, щоб Бог оберігав кожного, щоб сніг падав лише тут, а їм там хай світить сонце. Переможне сонце України!
.
Україна є країною нескорених і освічених людей, тому наша дорога була до школи, до Журавнівської школи-ліцею, який радо відкрив свої двері.
І коли ворог руйнує наші школи – ми ідем до школи, щоб засвідчити, що ми вистоїмо, переможемо і вже нині говоримо про відбудову країни.
А відбудова починається з фундаменту, а фундаментом є вікова історія, культура, історична культурна спадщини двох народів : польського та українського.
І знову пошанування двох народів – у спільному виконанні гімну України і Польщі, і знову слово про Рея, і знову промоція краю, і знову щирі слова вдячності за допомогу і підтримку. Плакали і раділи, обіймались і спілкувались.
.
Оголосили про старт #Третього__Міжнародного_літературного_конкурсу #імені_Миколая_Рея #Материнську_додай_до_улюблених» , в рамках відзначення Міжнародного дня материнської мови – читали вірші і польською і українською мовами.
.
Дякуємо представникам учнівського парламенту та вихованцям гуртка “Юні екскурсоводи” (КЗ ЛОР ЛОЦКЕТУМ ) Журавнівський КЗЗСО школа-ліцей за створенНЯ фільмУ про Рея.
Дякуємо за єдність і спільність органам влади і представникам громадських організацій і товариствам польської культури:
– сектору культури Стрийської районної державної адміністрації;
– представникам Журавненської селищної ради
– делегації Центру ім.Миколая Рея польської громади Львівщини з представницями «Клуб жінок»;
– делегації Центру Корнелія Макушинського польської громади м.Стрий
– делегації Жидачівського осередку товариства польської культури Львівщини – – delegacje Katolickiego Uniwersytetu III Wieku ze Lwowa.
-делегації ГО польської національної меншини «Згода» м. Борислав;
– представникам ГО Туристично інформаційний Центр м.Стрий
-представникам ГО «Еко центр»;
-делегації арт-студії “#KREDENS;
-делегації ГО «Журавно вперед» п.Марія Кахній
– директору Журавнівськоі школи ліцею Надії Цибак.
.
У НАС ОДИН ФРОНТ!
ДЯКУЄМО ПОЛЬЩІ ЗА ПІДТРИМКУ!
УКРАЇНО, ТИ НЕЗДОЛАННА!
ТРИМАЙМО СТРІЙ РАЗОМ!
Для довідки:
Миколай Рей з Журавно.
4 лютого 1505 року у місцевості Журавно над Дністром народився польський письменник ,поет,політик,музикант,кухар.Представник роду Реів . Миколая Рея називають «батьком польської літератури « оскільки він першим серед польських письменників писав тільки рідною мовою ,хоча повсюди панівною була латина .Крім того Рей заклав підвалини провідних родів і жанрів польської літератури.
Шляхецький дворик батьків Рея над Дністром за образним висловом відомого вченого філолога Олександра Брікнера був « островом польським серед українського моря з якого музикальне від природи вухо ,майбутнього письменника, ще в дитячі та в юнацькі роки мало нагоду почути « пісні руських селянок і оповіді чарівних легенд».З цього моря походять чисельні украінізми в мові творів Рея його звернення до українських прислів’їв і приказок «A jako Rusin powiada;”Prawo nie prawo ja za swoim potiahnu „.
Mikołaj Rej z Żurawna.
4 lutego 1505 roku w miejscowości Żurawno nad Dniestrem urodził się polski pisarz, poeta, polityk, muzyk, kucharz. Przedstawiciel rodu Rejów. Mikołaj Rej jest nazywany ” ojcem literatury polskiej” ponieważ jako pierwszy wśród polskich pisarzy zaczął pisać w języku ojczystym, chociaż wszędzie panowała łacina. Oprócz tego założył podwaliny głównych rodzajów i gatunków literatury polskiej.
Dworek szlachecki rodziców Reja nad Dniestrem, według znanego filologa Aleksandra Brücknera, był ” polską wyspą wśród ukraińskiego morza, z którego muzyczne ucho przyszłego pisarza, jeszcze w latach dzieciństwa i młodości, miało możliwość usłyszeć “piosenki ruskie i czarujące legendy”. Z tego morza pochodzą ukrainizmy , które pojawiają się w utworach Reja, przysłowia i powiedzenia do których się odwołuje ” A jako Rusin powiada; Prawo nie prawo ja za swoim potiahnu”.