ЖУРАВНО. Палац Скшинських-Чарторийських

Перший палац у Журавному збудував наприкінці XVIII столітті у стилі класицизму Адам Жебровський. Палац мав у плані вигляд підкови із симетрично розташованими двома крилами. Головний фасад прикрашав портик, а ще був великий балкон з колонами тосканського ордеру. На території палацового комплексу був зимовий сад і альтанка, обрамлена чавунною балюстрадою. Навколо палацу було закладено ландшафтний парк. Цей палац згорів в 1904 році і більше вже не відбудовувався.
♦️Знаходиться у містечку Журавно на півдні Жидачівського району Львівщини в міжріччі Дністра і Свічі. Збудований наприкінці XVIII ст. Адамом Жебровським у стилі класицизму. Мав вигляд підкови із симетрично розташованими двома крилами. Старий палац згорів у 1904 році. Того ж року власник Журавного Антоній Скшинський в ста метрах від згорілого палацу збудував новий у стилі французького неоренесансу. У міжвоєнний період його перебудував останній власник Казимир Чарторийський. Оточує палац сад, де є цінні породи дерев і кущів, зокрема 300-літнє тюльпанове дерево.
♦️З 18 ст. у Журавно був величний палац, що вибудував Адам Жебровский. Це був симетричний із двома крилами будинок у вигляді підкови. У палаці був зимовий сад і альтанка, обрамлена чавунною балюстрадою. В 1904 році це спорудження згоріло. Нинішній палац вибудував власник містечка Антоній Скшинський біля старого на відстані 100 метрів у стилі неокласицизму. Була збережена стара частина дендропарку, 300-річне тюльпанове дерево, гинкго й стробус.
♦️Того ж року власник Журавного Антоній Скшинський в ста метрах від згарища заклав новий палац, спроектований львівським архітектором, професором Владиславом Садловським. Споруда була вирішена у дусі французького ренесансу з сильним впливом новомодного модернізму. У міжвоєнний період останній власник Казимир Чарторийський перебудував палац, дещо розширивши його. Найгарніший вид на палац був з боку великого саду, що й зараз оточує споруду. З цього боку фасад був підкреслений двома ризалітами неоднакової ширини з відкритою терасою між ними.
У палаці збереглися залишки різблення і ліпнини роботи відомого львівського майстра Пьотра Віталіса Харасімовича.
♦️Найгарніший вид на палац був з боку великого саду, що й зараз оточує споруду. З цього боку фасад був підкреслений двома ризалітами неоднакової ширини з відкритою терасою між ними. Архітектор свідомо відмовився від регулярного планування інтер’єрів палацу.
♦️Парк навколо палацу заклав ще Адам Жебровський. У середині ХІХ столітя парк перекомпонував відомий ландшафтний архітектор того часу Каміл Ямме. На початку ХХ століття на догоду новому власникові парк знову було видозмінено.
♦️У парку чимало екзотичних рослин, серед яких 300-річне тюльпанове дерево, гінкго, стробус.
♦️Взагалі історія Журавно досліджена мало. В середині XVI ст. місто належало роду Журавінських (скоріше не місто в них, а вони у міста позичили ім’я). Журавінські збудували в місті невеликий оборонний замок. Його залишки простояли в Журавному до початку ХХ ст., а потім були розібрані. Легенди ходили про підземні ходи від замку аж до Бакочина, що пролягали під руслом Дністра.
♦️Більшість вікон в палаці замінено на пластикові і під колір дерева – на цьому ремонт і закінчується. На другому поверсі була пожежа. А поки, палац потихеньку вступає в стадію руйнування. Благо, що дах цілий і природа ще не встигла пробратися всередину. І це не може не засмучувати …

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.